سیاستِتیتر یک

سفر هیات ترکمنستانی به هرات و افزایش مناسبات با طالبان؛ احیای راه لاجورد

این نشست صبح امروز در سالن نگارستان بهزاد مقام ولایت هرات برگزار گردید.

مولوی نوراحمد اسلام جار والی طالبان برای هرات ضمن قدردانی از سفر هیات ترکمنی به ریاست به سفیر این کشور در کابل «خواجه عوض­اف» به ولایت هرات گفت که «فصل تازه ای از روابط میان دو کشور افغانستان و ترکمنستان رقم خورده است.»

آقای اسلام جار ابراز امیدواری کرد با سفر هیات ترکمنی کار عملی پروژه های تاپی، پروژه برق تاپ، فایبر نوری و خط آهن تورغندی هر چه سریع تر آغاز گردد.

والی طالبان برای هرات همچنین استخراج و خریداری سنگ مرمر چشت شریف این ولایت و احیای راه لاجورد را به هیات ترکمنی پیشنهاد داد و گفت امنیت تمامی پروژه های یاده شده توسط طالبان تامین خواهد شد.  

«خواجه عوض­اف»، سفیر ترکمنستان در افغانستان نیز ضمن قدردانی از مهمان نوازی مقام های طالبان، پروژه های دو و چند جانبه در ولایت هرات را به عنوان نقطه وصلی میان افغانستان و ترکمنستان یاد کرد.

سفیر ترکمنستان گفت: «وقت آن رسیده تا در همکاری با یکدیگر، کارهای عملی پروژه های گاز تاپی، برق تاپ، خط آهن و فایبر نوری در افغانستان آغاز گردد.»

آقای عوض­اف همچنین از تلاش برای هماهنگی میان کشورهای افغانستان، ترکمنستان و آذربایجان جهت احیای مجدد راه لاجورد خبر داد.

وی همچنین نسبت به خریداری سنگ مرمر چشت شریف ولایت هرات علاقه نشان داد و از افزایش ظرفیت برق صادراتی به افغانستان نیز سخن گفت.

در پایان سفر این هیات ترکمنستانی به ولایت هرات، مولوی اسلام جار والی طالبان برای هرات هدایایی به اعضای هیات اهدا کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا