• انتشار: 29 ژوئن 2019
  • ساعت: 11:39
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 35354
پرینت
رئیس پیشین امنیت ملی:

سفر غنی به پاکستان برای معاملات پنهانی صورت گرفته است

رحمت الله نبیل، رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان، می گوید رئیس جمهور غنی با هدف انجام معاملات پنهانی به پاکستان سفر کرده است.

این کاندید انتخابات ریاست جمهوری پیش رو کشور معاملات احتمالی غنی با پاکستان در سفر اخیرش به اسلام آباد را به آنچه غنی قبل از انتخابات گذشته ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۴ میلادی انجام داد شبیه می داند.

رئیس جمهور غنی که در سفری دو روزه پنج شنبه هفته گذشته وارد اسلام آباد شد با عمران خان، نخست وزیر پاکستان و دیگر مقامات و رهبران سیاسی این کشور دیدار و گفت و گو نمود.

غنی در این دیدارها بر ایجاد یک محیط همکاری بین دو افغانستان و پاکستان تأکید کرد.

رحمت الله نبیل در تویتر خود نوشت:”غنی از مرکز سازمان استخباراتی پاکستان نیز بازدید و روی موضوع مخفی گفت و گو کرده است.”

وی افزود غنی قصد دارد پاکستان را مجاب کند در پروسه صلح افغانستان همکاری نماید.

رحمت الله نبیل افزود سفر غنی به پاکستان بر دیدگاه و محاسبات تونلی وی استوار است که طی آن غنی تلاش می کند منافع پاکستان را تا حد بسیار بالا برآورده سازد با این تصور که پاکستان نیز در عوض در مذاکرات صلح افغانستان همکاری کند.

وی تأکید کرد رئیس جمهور غنی به جای چاره اندیشی در مورد دشمنی اعلام نشده پاکستان با افغانستان سعی می کند با معاملات پنهانی با پاکستانی ها سخن بگوید.

این کاندید انتخابات ریاست جمهوری پیشرو گفت معامله مشابهی در سال ۲۰۱۴ و قبل از انتخابات گذشته ریاست جمهوری افغانستان نیز با پاکستان صورت گرفت بود که طی آن اسلام آباد از یک اهرم فشار یک جانبه برخوردار شد، پاکستان در این سال هیچ امتیازی به افغانستان نداد و همچنان به خونریزی و کشتن افراد بی گناه از طریق طالبان و ضربه زدن به وحدت ملی و تمامیت ارضی افغانستان ادامه داد.

رحمت الله نبیل در تویتی دیگر نیز نوشت:”غنی برای ماندن در قدرت احساس بیچارگی می کند و حتی حاضر است بر جمجه های هزاران سرباز نیروهای امنیتی و دفاعی کشور بنشیند.”

این در حالی است که غنی در سفرش به پاکستان و سخنرانی در انستیتوت مطالعات استراتژیک گفت وی مشروعیت و قدرتش را از مردم گرفته است و نه از رهبران سیاسی!

آقای نبیل در ادامه افزود پاکستان خواهان یک افغانستان امن و مرفه نیست و نیروهای دفاعی و امنیتی آموزش دیده افغانستان را نمی تواند تحمل کند.

رئیس جمهور غنی در بخش دیگری از سخنانش گفت تصمیمات سازنده ای در دیدار با مقامات پاکستانی اتخاذ کرده که روی همکاری نزدیک دو کشور تمرکز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.