• انتشار: ۲۷ میزان ۱۳۹۹
  • ساعت: ۱۱:۲۸
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 49774
پرینت

سفر عبدالله به ایران می تواند بن بست مذاکرات بین الافغانی دوحه را بشکند

بسیاری از کارشناسان امر معتقدند سفر عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی به ایران می تواند در ایجاد اجماع منطقه ای و شکستن بن بست مذاکرات بین الافغانی دوحه موثر باشد.

عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان صبح امروز برای انجام یک سفر سه روزه وارد تهران شد تا با مقام‌های بلندپایه جمهوری اسلامی ایران درباره صلح و ثبات افغانستان بحث و تبادل نظر کند، چرا که به باور آگاهان سیاسی افغانستان نقش جمهوری اسلامی ایران در روند صلح افغانستان راهگشاست و ایران می‌تواند در صلح و تأمین ثبات پایدار افغانستان نقش تعیین کننده داشته باشد.

آگاهان سیاسی و اقتصادی هر دو کشور افغانستان و ایران معتقدند با توجه به روابط فرهنگی، زبانی، تاریخی و اشتراکات تمدنی؛ مردم افغانستان و ایران یک ملت به‌هم تنیده اند که در دو کشور دارای جغرافیای مشخص زندگی می کنند که تاریخ آن تفکیک ناپذیر است.

«مجیب الرحمن رحیمی» مشاور ارشد شورای عالی مصالحه ملی افغانستان در این رابطه گفت عبدالله عبدالله در این سفر مقام‌های ایرانی را در جریان آخرین تحولات و پیشرفت‌های گفت‌ وگوی صلح کشور قرار خواهد داد.

وی افزود رییس شورای عالی مصالحه ملی همچنین در این سفر از مقام‌های ایرانی خواهد خواست که با دولت و مردم افغانستان همکاری و از روند صلح حمایت کنند تا صلح و ثبات پایدار در افغانستان و منطقه مستقر شود.

در این سفر، عبدالله عبدالله را شماری از مقام‌های دولتی، وزارت امور خارجه و شماری از اعضای مجلس نمایندگان همراهی می‌کنند.

ایران و افغانستان که دارای ریشه کهن و مشترکی در بخش های اجتماعی، فرهنگی و تاریخی هستند، روابط میان دو کشور همواره حرکتی رو به جلو داشته و طی ۱۹ سال گذشته نسبت به هر زمان دیگری تسریع شده و به نفع هر دو دولت و ملت بوده و هست.

دو ملت و دولت طی ۱۹ سال گذشته در بخش‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و تجاری پیشرفت‌های خوبی داشتند و حتی به تازگی نشست‌هایی بین دو کشور نیز برگزار شده و یا در حال برگزاری است که افق روابط کابل و تهران را روشن‌تر از پیش خواهد ساخت.

در همین رابطه، یک عضو مجلس نمایندگان، سفر عبدالله عبدالله به تهران را امیدوار کننده خواند و آن را در شرایطی که بن بست گفت وگوهای صلح در دوحه قطر ادامه دارد، با اهمیت دانست.

«سیدجمال فکوری بهشتی» اجماع ملی، منطقه‌ای و جهانی را در روند صلح افغانستان، مهم ارزیابی کرد و گفت اگر یک کشور یا حلقه‌ای در این روند مفقود باشد، موفقیت صلح با خطر مواجه می شود.

وی گفت در روند ملی تا حدودی اجماع وجود دارد اما در سطح منطقه‌ای و بین المللی این اجماع چنانچه انتظار می رفت ایجاد نشده و هدف آمریکایی‌ها برای صلح پایدار، افغان ها را با شک و تردید مواجه کرده است.

بهشتی گفت: نقش ایران در روند صلح افغانستان از اهمیت بالایی برخوردار بوده و ایران همواره از دولت و ملت افغانستان حمایت و پشتیبانی کرده است.

نماینده بامیان در مجلس نمایندگان گفت: با توجه به گذشته همکاری و حمایت ایران از دولت و ملت ما، این بار نیز از حمایت ایران از صلح در افغانستان اطمینان داشته و امیدواریم ایران بتواند بن بست کنونی مذاکرات صلح بین دولت افغانستان و طالبان در دوحه قطر را بشکند.

بهشتی با بیان اینکه سفر عبدالله به ایران، راهگشا و فوق العاده مؤثر خواهد بود، اظهار کرد: این سفر می تواند ارمغانی برای برقراری صلح باشد و از ایران توقع داریم در روند صلح افغانستان همکاری کند.

عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی در حالی امروز به ایران سفر می کند که به دنبال ایجاد وقفه در مذاکرات دوحه، طی روزهای گذشته در سفر به پاکستان و هند برای بوجود آوردن اجماع منطقه‌ای با مقامات این کشورها نیز دیدار داشت.

مذاکرات صلح بین الافغانی دولت و گروه طالبان ۲۲ ماه قبل با سخنرانی عبدالله عبدالله، ملابرادر و شماری از وزیران خارجه کشورهای جهان در دوحه قطر آغاز شد و اکنون با وجود گذشت بیش از یک ماه، هیچ نشانه ای از پیشرفت در مذاکرات مشاهده نمی شود.

بیش از یک ماه بحث بی‎ نتیجه بر سر چارچوب مذاکرات صلح افغانستان بیانگر دوری دیدگاه‌های هیأت دولت و گروه طالبان در دوحه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.