• انتشار: 2 ژانویه 2020
  • ساعت: 12:04
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 40439
پرینت

سفر امریکا در کابل: مردم افغانستان از رئیس جمهور آینده حمایت نخواهند کرد

مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری شش میزان پایین بوده است و و این نشان می دهد که بخش بزرگ مردم افغانستان از رییس جهمور آینده حمایت نمی کند.

سفیر ایالت متحده امریکا در کابل می‌گوید، هر نامزدی‌که در انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان پیروز شود، کمتر از یک میلیون رأی دارد و از همین‌رو باید به فکر ایجاد یک حکومت فراگیر باشد.

جان بس در پایان ماموریت اش در گفتگو با شبکه طلوع نیوز گفت:«مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری شش میزان پایین بوده است و و این نشان می دهد که بخش بزرگ مردم افغانستان از رییس جهمور آینده حمایت نمی کند و رییس جمهور بعدی باید به خواست‌ها، بیم‌ها و مخالفت‌های بخش بزرگی از جامعه گوش دهد و به گونه‌ای حکومت کند که مردم احساس کنند صدای‌شان شنیده می‌شود.»

بس افزود: «فکر می‌کنم که این بازتاب‌دهنده‌ میزان اندک مشارکت در انتخابات ریاست‌جمهوری است و نشان می‌دهد که اگر کسی در دور نخست برنده شود، این برنده، در کشوری با بیش از ۳۰ میلیون جمعیت که ۹ میلیون آن برای رأی‌دهی ثبت نام کرده بودند، کمتر از یک میلیون رأی خواهد داشت. در فرهنگ سیاسی، این مأموریتی است که نشان‌دهنده‌ حمایت شمار بزرگی از مردم از آن شخص نیست.»

او در مورد صلح تاکید کرد: «ما به کاهش خشونت‌ها یا آتش‌بس تنها میان طالبان و امریکا و نیروهای ائتلاف نمی‌اندیشیم. این باید نیروهای افغان را در بر گیرد؛ زیرا در غیر آن کاهش خشونت‌ها به‌میان نخواهد آمد.»

سفیر امریکا اضافه کرد برای انجام مذاکرات بین‌الافغانی باید هئیتی تشکیل شود که از همه مردم افغانستان نمایندگی کند.

بس در مورد مبارزه با فساد در افغانستان خاطرنشان کرد که اگر دولت افغانستان نتواند با فساد مبارزه کند، جامعه جهانی اعتقاد و اعتمادش را به نحوه مصرف کمک‌ها در این کشور از دست می‌دهد.

این اظهارات سفیر امریکا در پایان ماموریت اش در کابل در حالی بیان می شود که او پس از اعلان نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری، در توییتر اش نگاشته بود: “نکته‌ای که مردم نباید فراموش کنند، این است که هنوز تا اعلام نتایج نهایی و اعتماد مردم به آن، مراحل متعددی باقی مانده است.”

این در حالی است که مطابق به نتیجه ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری، محمداشرف غنی با به دست آوردن ۵۰.۶۸ درصد آرا در جایگاه نخست و عبدالله عبدالله، با کسب ۳۹.۵۲ درصد کل آرا در جایگاه دوم قرار دارد، اما با توجه به شکایات گسترده انتخاباتی، یک کمیشنر کمیسیون شکایات انتخاباتی می گوید که انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم می رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.