سیاستِتیتر یک

سفارت ایران: فتنه و توطئه ای برای تخریب روابط ایران و افغانستان در جریان است

سفارت ایران در کابل در واکنش به کلیپ های منتشر شده در فضای اجتماعی مبنی بر آزار و اذیت مهاجران افغان در آن کشور، در بیانیه ای گفته است که این کلیپ ها بصورت هدفمند و سازمان یافته برای تخریب روابط عمیق و تاریخی دو ملت منتشر می گردند.

سفارت جمهوری اسلامی ایران امروز (یکشنبه ۲۱ حمل) در بیانیه ای نوشته است سیاست کلی ایران نسبت به افغانستان و شهروندان افغان بر اصل حسن همجواری و رعایت احترام متقابل استوار می باشد و بدیهی است که اخبار و اطلاعاتی که حاکی از بدرفتاری سازماندهی شده نیروی انتظامی ایران در قبال اتباع افغانستان بوده، بدون اساس و فاقد اعتبار می‌باشند.

این سفارت کلیپ های منتشر شده در فضای مجازی که نشان دهنده آزار و اذیت برخی پناهجویان افغان در آن کشور است را بخشی از تلاش های توطئه گرانه برای تخریب روابط عمیق و تاریخی دو کشور و القای ایران هراسی در جامعه افغانستان عنوان کرده است.

سفارت ایران همچنین افزوده است: «واضح است که این قبیل فیلم ها، کلیپ ها و تصاویر نمی‌تواند مبنائی برای قضاوت عادلانه در ارتباط با نوع رفتار در قبال اتباع افغانستان در ایران قلمداد گردند. از سوی دیگر فیلم ها و کلیپ هائی در فضای مجازی در حال انتشار است که به دنبال القای افغان هراسی در جامعه ایران می‌باشند و در آنها اتباع افغانستان مرتکب جرم و جنایت علیه مردم ایران نشان داده می‌شوند. کنار هم قرار دادن این نوع فیلم ها از جریان رسانه ای هدفمندی که به دنبال تخریب روابط دو کشور هستند پرده بر می دارد.»

بیانیه علاوه می کند که «جمهوری اسلامی ایران بیش از چهل سال است که به شایستگی میزبان مهاجران افغانستانی بوده و هم اکنون نیز میزبان حداقل ۵ میلیون نفر از آنان می‌باشد که عموما از امکانات موجود در جمهوری اسلامی ایران همچون شهروندان ایرانی بهره مند هستند. تحولات اخیر در افغانستان سبب شده که موج جدیدی از اتباع افغانستانی به سمت ایران راهی گردند. جمهوری اسلامی علیرغم مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم های ظالمانه، هیچ مانعی برای ورود اتباع افغانستان ایجاد ننموده و همچنان پذیرای مهاجران جدید می‌باشد.»

بیانیه سفارت خاطرنشان می کند که «ورود غیر قانونی به خاک ایران به معنی نقض حاکمیت سرزمینی آن به شمار می رود و نیروهای انتظامی (مرزی) جمهوری اسلامی ایران موظف هستند از ورود غیرقانونی کلیه اتباع بیگانه به خاک کشور ممانعت به عمل آورند.»

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. این جانب سید امیر محمد حشمت الله ۰امیرزاده ۰
    فعلا در ایران هستم و بد رفتاری بعضی از ایرانی ها را تایید میکنم و دولت ایران نیز درین زمینه بی احساس بوده و کدام عکس العمل علیه مجرمینیکه علنی در جاده ها به افغان ها توهین می‌کنند نشان ندادند۰
    و این حقیقت واضع است که هیچ موقع ایرانی ها افغان ها را بیدون مطلب و بیدون آنکه به نفع شان باشد دوست ندارند ۰۰۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا