سیاستِتیتر یک

سفارت ایران: درگیری ها پایان یافت؛ ملا حسن آخوند: نیروهای اماراتی حمله کننده دستگیر خواهند شد

بعداز ظهر امروز (چهارشنبه ۱۰ قوس) منابع مردمی در ولایت نیمروز از وقوع درگیری مسلحانه میان افراد طالبان و نیروهای مرزبانی کشور جمهوری اسلامی ایران در ولسوالی «کنگ» این ولایت خبر دادند.

همچنین گزارش هایی وجود داشت که گویا افراد مسلح طالبان چندین پوسته مرزی ایران را نیز تصرف کرده اند.

خبرگزاری تسنیم ایران در گزارشی ضمن تایید این رویداد گفت که این درگیری ها ناشی از یک سوء تفاهم مرزی بوده است.

در گزارش این خبرگزاری آمده است، که ماجرای این سوء تفاهم از این قرار بوده که ایران طی سال های گذشته برای مقابله با قاچاقچیان و اشرار مسلح دیوارهایی را در خاک خود در منطقه «شغالک» در ولایت سیستان و بلوچستان و در فاصله چند صد متری با خاک افغانستان ایجاد کرده بود.

اما امروز چندین کشاورز ایرانی با عبور از روی این دیوارها باعث ایجاد سوء تفاهم برای افراد طالبان مستقر در منطقه کرده و آنها گمان کردند که گویا این کشاورزان ایرانی وارد خاک افغانستان شده اند که به سوی آنها شلیک کردند.

در نتیجه نیروهای مرزبانی ایران نیز به سوی افراد طالبان آتش می گشایند.

«محمد هادی مرعشی» معاون امنیتی پولیس ولایت سیستان و بلوچستان ایران به خبرگزاری دولتی این کشور گفت که این دیوار از سال ۱۳۸۲ اقدام به ساخت آن شروع شد که حایلی میان جمعیت ملکی ایران و نقطه مرزی می باشد و در واقع این دیوار «خط صفر» مرزی میان افغانستان و ایران نیست؛ اما طالبان که به تازگی در این منطقه مستقر شده اند، آشنایی کاملی از منطقه ندارند و گمان می کردند که این دیوار خط صفر مرزی میان دو کشور است.

آقای مرعشی تصرف پاسگاه های مرزی ایران توسط افراد طالبان را رد کرد و گفت که این درگیری ها با فاصله بوده است.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل با نشر پیامی در برگه توییتر خود به نقل از سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه این کشور نوشت که با مدیریت دو طرف این درگیری های مسلحانه خاتمه یافته است.

برگه توییتر منسوب به ملا محمد حسن آخند رئیس الوزرای طالبان نیز ساعاتی پیش اعلام کرد که آن دسته از افراد طالبان که «ناخواسته» حملاتی را علیه نیروهای ایرانی انجام دادند به زودی دستگیر و محاکمه خواهند شد.

در این پیام همچنین آمده است که امارت اسلامی طالبان خواهان روابط حسنه با تمامی همسایگان خود است و به هیچ کس اجازه استفاده سو از خاک افغانستان علیه دیگران داده نخواهد شد.  

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا