- خبرگزاری رها - https://rahapress.af -

سفارت امریکا خواستار عملکرد حرفه‌ای و غیر سیاسی کمسیون های انتخاباتی شد

به گزارش رها، به دنبال اعلامیه دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان(یوناما) و تأکید بر اصلاحات انتخاباتی، سفارت امریکا نیز در بیانیه‌ای بر رفتار حرفه ای و غیرسیاسی کمسیون‌های انتخاباتی افغانستان تأکید کرده است.

سفارت امریکا با نشر یک اعلامیه با پشتیبانی از اعلامیه یوناما به خاطر اصلاحات اساسی در کمسیون‌های انتخاباتی، گفته است که مردم افغانستان مستحق داشتن کمسیون‌های انتخاباتی اند که از توانایی بالا برخوردار بوده و حرفه ای و غیرسیاسی عمل کنند تا بتوانند اعتماد مردم را برای انتخابات آینده به دست بیاورند.

یوناما در یک اعلامیه از کمسیون مستقل انتخابات و کمسیون شکایات انتخاباتی افغانستان خواسته است که “با توجه به وجود بی‌نظمی‌های عمده و قابل اجتناب در جریان آمادگی و برگزاری انتخابات پارلمانی، اقدامات اصلاحی و ضروری را روی دست گیرند و در ماه‌های آینده بر تکمیل بسته کامل اصلاحات واقع‌بینانه و مبتنی بر اولویت‌ها توجه جدی مبذول دارند”.

یوناما در ادامه توضیح داده است که “این اصلاحات باید شامل تصحیح فهرست رأی‌دهندگان، تقسیم واضح مسئولیت‌ها میان کمسیون مستقل انتخابات و دارالانشای کمسیون مستقل انتخابات، حصول اطمینان از وجود دارالانشا با کارمندان کافی و آموزش دیده و ایجاد تغییرات مورد نیاز در تشکیلات‌شان پیش از انتخابات در جولای ۲۰۱۹ گردد .

این در حالی است که کمسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی با اشاره اعلام تعویق برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این تأخیر را نقض صریح قانون اساسی می داند.