اجتماعیِتیتر یک

سطح معاشات در امارت اسلامی تغییر کرد؛ ملاهبت الله بیشترین معاش را می گیرد

وزارت مالیه امارت اسلامی اعلام کرد معاش کارمندان عالی رتبه حکومتی کاهش یافته است.

براساس اعلام این وزارت، ملا هبت الله آخوندزاده، رهبر طالبان، دو لک و بیست و هشت هزار و هفت صد و پنجاه افغانی معاش دارد که بالاترین معاش در امارت اسلامی به شمار می رود.

احمد ولی حقمل، سخنگوی وزارت مالیه طالبان، گفت:«سطح معاشات در دولت پیشین ناعادلانه و ظالمانه بود و تغییر در این معاشات احساس می شد.»

بنابر اعلام وزارت مالیه معاشات مقامات حکومتی و کارمندان دولتی به صورت زیر است:

معاش نخست وزیر: یک لک و نود و هشت هزار و دوصدو پنجاه افغانی

وزرا: یک لک و سی و هفت هزار دوصدوپنجاه افغانی

والیان: نود و یک هزار و پانصد افغانی

بست یک: بیست و پنج تا سی هزار افغانی

بست دو: شانزده هزار و شش صد تا بیست هزار و شش صد افغانی  

انعام الله سمنگانی، معاون سخنگوی امارت اسلامی، گفت کسانیکه در دیپارتمنت آموزشی کار می کنند و شخصیت علمی به حساب می آینده مقداری بیشتر معاش دریافت می کنند.

این در حالی ست که بر اساس گفته های کارشناسان اقتصادی میزان معاش کارمندان باید براساس کیفیت و تخصص آنها تعیین شود.

سید مسعود، کارشناس امور اقتصادی، می گوید بین کار سطح بالا و کار ساده باید تمایز قائل شد در غیر اینصورت کارمندانی که کارهای سطح بالا انجام می دهند در صورت پرداخت معاش پایین مجبور می شوند شغل خود را رها کنند.

نوشته های مشابه

۹ دیدگاه

  1. این هم غیر عادلانه است یک مامور بست ۶ مبلغ ۶۵۰۰ افغانی معاش اخذ میکند واینها گپ از عدالت میزنند یک بوجی ارد مبلغ ۲۳۰۰ افغانی روغن ۲۵۵۰ افغانی پس به مامور چه ماند

  2. تاجایی که در حکومت قبلی بی اعدالتی بی داد می کرد از معاش گرفته تا خرچ دستارخوان ومصرف روغنیات وهمچنان رشوت خوری.. باید یک عدالت بسیار متناسب در نظر گرفته شود..

  3. دقیقن بالا بردن معاشات پایین رتبه ها خیلی عادلانه تر است تا این گروپ بتوانند به حد کافی نیاز مندی های اول فامیل خودرا بر آورده بسازند و از طرف دیگر تعداد مامورین پایین رتبه ای دولتی چی معلم و چه مامور دیگری بسیار زیاد تر است نسبت به مأمورین بسیار بلند رتبه لذا حتی اگر اکثریت مامورین حقوق خوبی دریافت کند حمایت شأن از دولت خیلی به ثبات دولت می افزاید نسبت به گروپ بسیار کوچک بالا رتبه که حقوق بیست و پنج تا دولک افغانی حقوق ماهانه میگیرند . در این صورت عدالت تا حدی مراعات میشود درغیر آن از عدالت صحبت کردن یک اتهام نسبت به اجراات و فیصله های دولت موجود است

  4. داخو بیخی عادلانه ندی چه یو دری لکه معاش اخلی اویو ۵۰۰۰زره آیا دادکور مصارف پوره کوی تاسو قضاوت وکلی

  5. طالبان باید حکومت بسازد که همه مردم زانو بزند وبگن شکر که مجاهدین اومدن اگر واقعا جهادی استید ملت افغانستان هم مسلمان است الحمدالله ولی بالای مردم رحم داشته باشید تا مردم به شما رای دهد وگرنه دولت قبلی هم باعث سقوطش فساد های داخلی اش بود .

  6. هیچ قدرتی قهر مردم را کنترول نمی تواند اگر مردم از رهبر های خاین ووطن فروش قبلی راضی میبود همه بلند میشد ولی چون فساد به اوج خود رسیده بود که هیچ کسی صدایش راهم بلند نکرد ما از امارات اسلام خواهانم آرامش وامنیت مردم رنج دیده افغانستان هستیم چون واقعا شما جهاد میگوید پس متوجه تمام پرسونل هایتان باشد که باعث آزار وازیت مردم نشود ودوم اینکه باید بافیکر درست کردن زمینه کار بار برای مردم شریف افغانستان باشید چون همه در هر گوشه وکنار مورد آزار وازیت قرار گرفتن خلاصه روز خوب خوشه در افغانستان ندیدن پس تقاضا ما از شما این است که عادل باشید وخدارا شاهد همه کردار خود بدانید وبرای زخم های مردم تان مرهم شوید باشد که روز ی افتخار کنیم که ما از افغانستان هستیم ودعای خیر مردم را بدرقه راه خود بگردانید …

  7. ما به یکسان سازی معاشات خوش بودیم کار سقیل بالای کاکران شاراوالی میباشد بعدمعلمین مامورین که پاین ترین معاش هم برای این ها ای کرایه خانه خرچ خانه برای همه اس چرا وزیر وکیل ریس مدیران زیاد بگیرن اینا کم چرااین ها نان خوب بخرن کسانیکه معاش کم دارن نخرن با احترام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا