اجتماعی

سرک دره جوزگون در بدخشان به طول ۲۰ کیلومتر به بهره داری رسید

سرک خامه دره جوزگون در ولایت بدخشان که به طول مجموعی ۲۰ کیلومتر و به ارزش ۳۴۶ هزار دالر آمریکایی توسط بنیاد منطقوی آغا خان اعمار گردیده بود، امروز (شنبه ۴ جدی) با اشتراک والی طالبان و مسئولان محلی این گروه طی محفلی افتتاح و به بهره برداری سپرده شد.

جوزگون از نقاط مرتفع بدخشان است که دارای ۲۴ روستا بوده و در طول سال های گذشته از تمام برنامه های انکشافی محروم مانده است.

مردم این روستا همه در زیر خط فقر قرار دارند و با اعمار این سرک تقریبا ۷۰ فیصد مشکلات راه مواصلاتی آنان حل گردیده است.

مولوی عبدالغنی فایق والی طالبان برای ولایت بدخشان به موسسات همکار و نهادهای خیریه از تامین امنیت آنان اطمینان داده و از آنان خواست در سال مالی جدید کمک های خود را برای مردم بدخشان بیشتر نمایند.

وی به مردم این منطقه نیز تعهد داد که در صورت امکان این سرک را آسفالت نموده و به ولسوالی های دیگر نیز امتداد خواهد داد.

مولوی نثار احمد احمدی معاون والی بدخشان نیز از مشکلات و زندگی مردم بدخشان در زیر خط فقر خبر داده و از موسسات همکار و خیریه خواست که بدخشان را در اولویت برنامه های خود قرار دهند.

احمدی می گوید از این مسیر با فاصله کوتاهی میتوان با ولسوالی های ارغنجواه، شغنان و دروازها وصل شد.

او از موسسات خواست که این راه اقتصادی را به ولسوالی های دیگر نیز وصل سازند.

مولوی عبدالرشید رشاد آمر امنیت قوماندانی امنیه طالبان نیز در این زمینه گفت که در طول بیست سال هیچ توجهی برای این مردم صورت نگرفته و در ۲۴ روستا تنها یک مکتب ایجاد گردیده است که مردم این سرزمین از تعلیم، صحت و آموزش محروم بوده اند.

عبدالروف فایق به نمایندگی از مردم دره جوزگون با استقبال از افتتاح این سرک گفت: «با اعمار این سرک ۷۰ فیصد مشکلات مردم رفع شده است و در کنار آن باید در مسیر سیل روها پل اعمار گردد تا در سیلاب های فصلی تخریب نگردد.»

شمس علی شمس رئیس منطقه ای بنیاد آقا خان از  قرار داشتن ۳۶ فیصد منابع افغانستان در بدخشان سخن گفت که به شکل دست نخورده باقی مانده است.

او دلیل فقیر ماندن مردم بدخشان را جنگ های دوامدار، عدم توزیع برابر سرمایه، ظلم حکومت ها و استفاده نکردن از منابع طبیعی عنوان نمود.

آقای شمس گفت که بنیاد آقا خان هیچ علاقه ای به مسایل سیاسی، مذهبی و نژادی نداشته و هنوز هم متعهد به خدمت گزاری برای مردم در کنار امارت اسلامی طالبان می باشد.

محمد یونس جهاد مل رئیس امور مهاجرین و عودت کنندگان طالبان برای ولایت بدخشان نیز در این برنامه به مردم گفت که امارت اسلامی طالبان امنیت را در ۳۴ ولایت کشور تامین نموده و از بعد اقتصادی نیز به مشکلات مردم رسیدگی می کند.

وی از رسانیدن کمک های زمستانی در آینده نزدیک به ولسوالی های مرزی ولایت بدخشان نیز خبر داد.

انجنیر میرویس سکندری مسئول تطبیق این پروژه گفت که این پروژه در مدت ۵۷ روز و با هزینه ۳۴۶ هزار دالر تطبیق گردیده است.

مطابق گفته های آقای سکندری، کار این پروژه شامل کنده کاری، پرکاری، جغل اندازی، سنگ کاری، گدین کاری، کانکریت و سنگ فرش می گردید که با موفقیت به پایان رسید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا