• انتشار: 20 جولای 2020
  • ساعت: 16:55
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 45992
پرینت

سرپرست بانک مرکزی به سارنوالی معرفی شد

زلمی زابلی، رئیس کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های مجلس سنا روز گذشته، یک‌شنبه، بیست‌ونهم سرطان در نشستی گفت اجمل احمدی، سرپرست بانک مرکزی، خلاف قانون شماری از کارمندان با تجربه و بلندپایۀ بانک مرکزی را بدون دلیل موجه، از کار برکنار کرده‌ است.

اجمل احمدی، سرپرست بانک مرکزی که چندی پیش از سوی مجلس نمایندگان به دلیل عدم پاسخ‌گویی و برکناری شماری از اعضای برجسته این بانک، سلب صلاحیت شده بود، از سوی کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های مجلس، به دادستانی معرفی شده است.

بانک مرکزی در اوایل ماه سرطان سال جاری اعلام کرد براساس بررسی‌های اداره بازرس داخلی و تصمیم شورای عالی این نهاد، چهار عضو برجسته این بانک به اتهام فساد اداری برکنار و برای بررسی بیش‌تر به دادستانی کل معرفی شده‌اند.

زلمی زابلی، رئیس کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های مجلس سنا روز گذشته، یک‌شنبه، بیست‌ونهم سرطان در نشستی گفت اجمل احمدی، سرپرست بانک مرکزی، خلاف قانون شماری از کارمندان با تجربه و بلندپایۀ این بانک را بدون دلیل موجه، از کار برکنار کرده‌ است.

به گفته او، هنگامی که آقای احمدی سرپرست وزارت تجارت و صنعت بود، ۲۱ تن از کارمندان این وزارت را به صورت غیرقانونی از کار برکنار کرده بود.

برکناری کارمندان این بانک از سوی آقای احمدی با واکنش‌هایی همراه بود. بانک مرکزی در پاسخ به این واکنش‌ها گفت که تصمیم برکناری این شمار از کارمندان از سوی شورای عالی بانک گرفته شده است.

گفته می‌شود اجمل احمدی، واحدالله نوشیر، شاه‌محمد محرابی، کترین فقیری، عبدالوکیل منتظر و محمدنعیم عظیمی عضویت شورای عالی بانک مرکزی را دارند.

به باور حقوق‌دانان، نه رهبری بانک مرکزی و نه شورای عالی بانک، صلاحیت برکناری کارمندان را ندارند. حقوق‌دانان معرفی آقای احمدی به عنوان سرپرست بانک مرکزی، را خلاف قانون عنوان کرده بودند.

بر بنیاد قانون، رئیس بانک مرکزی باید پس از گرفتن رای اعتماد مجلس نمایندگان معرفی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.