• انتشار: 23 می 2021
  • ساعت: 16:33
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 58455
پرینت

سرنوشت نامعلوم نشست استانبول و صلح افغانستان

سرنوشت کنفرانس استانبول با موضوع صلح افغانستان با گذشت چندین روز از عید فطر هنوز در هاله ای از ابهام قرار دارد و طرف های جنگ مشخص نیست منتظر چه چیزی می باشند.

کنفرانس صلح افغانستان در شهر استانبول در ترکیه دو بار به تعویق افتاد. قرار بود این اجلاس در تاریخ ۲۴ اپریل برگزار شود، اما ترکیه در ماه رمضان اعلام کرد این نشست پس از عید دایر می گردد. پیش از به تعویق افتادن این گردهم‌آیی، طالبان اعلام کردند تا زمانی که همه نیروهای خارجی افغانستان را ترک نکنند، در هیچ جلسه ای درباره سرنوشت افغانستان شرکت نخواهند کرد.

کدام جناح مشکل دارد، طالبان یا حکومت افغانستان؟

منابع نزدیک به حکومت افغانستان می گویند که حکومت و سیاستمداران این کشور، در تلاش اند تا شورای عالی دولت را ایجاد کنند. سید قریب الله سادات، یکی از اعضای شورای ولایتی لوگر، به دویچه وله گفت که انتظار می‌رفت که یک شورای عالی دولت تشکیل شود، زیرا گروه طالبان خواستار موجودیت یک آدرس واحد برای انجام گفتگوها شده است.

گروه طالبان گفته است که “ما نمی توانیم با همه جداگانه صحبت کنیم. حکومت و سیاستمداران باید در یک موضع واحد جمع شوند تا بتوانیم با آنها صحبت کنیم.”

آقای سادات که از نزدیک روند صلح افغانستان را ارزیابی می کند، افزود که تمرکز فعلی در حکومت بر چگونگی ترکیب اعضای شورای عالی دولت است.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در هفته های اخیر در سطح رهبران سیاسی در داخل و خارج حکومت مشورت را آغاز کرده است.

گفته شده است که حامد کرزی رئیس جمهور پیشین و گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی نیز با هم دیدار کرده اند. هرچند جزئیات این جلسات به بیرون درز نمی کند، اما گمان می رود که حکومت تلاش می کند تا در اجلاس ترکیه با طالبان از یک آدرس واحد وارد گفتگو شود.

گفته می شود که احتمالاً طالبان به زودی در مورد اشتراک شان در کنفرانس ترکیه، اظهار نظر کند. طاهر خان روزنامه نگار مستقر در اسلام آباد به دویچه وله گفت: «این احتمال وجود دارد که طالبان به زودی از مشارکت خود در اجلاس ترکیه خبر دهند. همچنین گزارش هایی وجود دارد که گفتگوهای موثر بین الافغانی به زودی آغاز می شود.»

این روزنامه نگار پاکستانی به نقل از منابع که از آن ها نام نبرد گفت که جزئیات نشست استانبول با طالبان در میان گذاشته شده است. 

شرایط احتمالی طالبان برای کنفرانس استانبول

اگرچه ظاهراً طالبان دلیل اصلی عدم شرکت شان در اجلاس ترکیه را خروج نیروهای خارجی عنوان کرده اند، اما گفته می شود که طالبان ممکن است برای شرکت در این نشست آزادی ۷ هزار زندانی شان و حذف رهبران آنها از لیست سیاه را به عنوان شرط اساسی مطرح کنند.

اما سایر ناظران حدس می زنند که احتمالا طالبان از نشست ترکیه ترس دارند. سمیع یوسفزی، روزنامه نگار افغان در لندن به دویچه وله گفت: «به نظر می رسد طالبان اهداف این کنفرانس را درک کرده اند. گفته می شود که در این کنفرانس در مورد یک حکومت بی طرف تصمیم گرفته خواهد شد که طالبان نیز در آن سهیم باشند، اما به نظر می رسد که طالبان نمی خواهند در یک کنفرانس شرکت کنند که تصمیمات بالای آنها تحمیل شوند.»

آقای یوسفزی افزود که تلاش هایی هم صورت می گیرد که در این نشست هم مانند نشست های دیگر، فقط ابراز نظر گردد، اما ایالات متحده و متحدانش خواهان اتخاذ تصمیمات قاطع هستند که این موضوع  به عنوان یکی از دلایل اصلی تأخیر در اجلاس ترکیه عنوان شده است.

این اظهارات در حالی صورت می گیرد که زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه ایالات متحده امریکا برای صلح در افغانستان به کمیته امنیت ملی ایالات متحده گفته است که تلاش ها برای تشکیل کنفرانس استانبول در جریان است و انتظار می رود که حکومت و طالبان در آن شرکت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.