سیاستِتیتر یک

سرمنشی ناتو از سران کشورهای ناتو خواست سه تصمیم مهم در خصوص افغانستان بگیرند

آقای جنز استولتنبرگ در جریان نشست دو روزه سران ناتو در ورسای لهستان گفت “اولین تصمیم، موضوع ادامه حضور نیروهای ناتو در افغانستان است. این نیروها نه در قالب نیروهای جنگی، بلکه فقط به عنوان نیروهایی که به نیروهای امنیتی افغانستان آموزش و مشاوره در امر مبارزه با تروریزم می هند حضور داشته باشند.”

وی همچنین خواست که در این نشست در خصوص ادامه حمایت های مالی به نیروهای امنیتی افغانستان تصمیم گیری شود.

آقای استولتنبرگ در خصوص تصمیم سوم از سران ناتو خواست تا همکاری و شراکت شان را در مسایل سیاسی طولانی مدت ناتو در افغانستان بار دیگر تایید کنند.

وی گفت “هر سه این موارد بسیار برای ما حائز اهمیت هستند که بتوانیم به افغانستان کمک کنیم تا ثبات خود را بدست آورد، و از سویی دیگر بتوانیم با تروریزم مبارزه کرده و نگذاریم افغانستان بار دیگر به مامنی برای تروریست های بین المللی تبدیل شود.”

سرمنشی ناتو همچنین از تلاش های دولت افغانستان برای وارد گفتگو شدن با پاکستان و دیگر کشورهای منطقه برای تسهیل پروسه صلح استقبال کرد و اظهار امیدواری نمود که تمامی کشورهای منطقه در تلاش های صلح اشتراک کنند.

پیش تر و قبل از آغاز این نشست ناتو در ورسا، آقای استولتنبرگ گفت که نشست ورسا فرصتی بی نظیر فراهم کرده تا تصمیمات مهمی در خصوص امنیت و دفاع کشورهای متحد اتخاذ کنیم.

وی گفت “ما در زمانی ملاقات می کنیم که به لحاظ امنیت مسئله مشترک امنیتی مان بسیار حساس است. و ناتو بار دیگر پیغام واضح خود را اعلام می کند که ما اینجا هستیم تا از تمامی متحدمان به شیوه ای جدید و چالش برانگیزتر دفاع و حفاظت کنیم.”

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا