سیاستِتیتر یک

سرقت میلیون ها دالر پول کمک به مجاهدین افغان توسط رئیس اسبق آی اس آی پاکستان

یک رسانه آلمانی اسنادی را از «کردیت بانک» سوئیس منتشر کرده که بر اساس آن، «جنرال اختر عبدالرحمان» رئیس اسبق استخبارات پاکستان در دهه ۸۰ میلادی پول های کمک شده به مجاهدین افغان را به حساب های مخفی پسران خود در سوئیس واریز کرده بود.

افغانستان انترنشنال به نقل از یک نشریه آلمانی نوشته است که اطلاعات افشا شده از سوی یک افشاگر در «بانک کردیت سوئیس» نشان می دهد که رئیس آی اس آی پاکستان در دهه ۱۹۸۰ میلادی، میلیون ها دالر پول دریافت شده برای حمایت از مجاهدین افغان در جنگ با شوروی را به حساب های مخفی پسران خود در سوئیس واریز کرده بود.

جنرال اختر عبدالرحمان، رییس استخبارات پاکستان و از افراد نزدیک ضیاءالحق نخست وزیر وقت پاکستان بود که در یک سانحه هوایی در ماه اگست سال ۱۹۸۸ میلادی کشته شدند.

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشته است که جنرال عبدالرحمن رئیس وقت استخبارات نظامی پاکستان یکی از افراد مسئول برای انتقال میلیاردها دالر پول نقد از امریکا و کشورهای دیگر به گروه های مجاهدین بود.

به نوشته این روزنامه، در سال ۱۹۸۵ میلادی، یک حساب بانکی به نام سه پسر جنرال عبدالرحمن در سوئیس باز شده بود. هرچند رئیس اسبق آی‌‌اس‌ای هیچ‌ گاه به سرقت پول های کمکی به مجاهدین افغان متهم نشده بود، اما نیویورک تایمز می‌گوید موجودی این حساب چند سال بعد به سه میلیون و هفتصد هزار دالر افزایش یافته بود.

اسناد محرمانه نشان می‌دهد که یک حساب بانکی دیگر در بانک کردیت سوییس که در سال ۱۹۸۶ به نام پسر دیگر جنرال اختر عبدالرحمن باز شده بود، تا سال ۲۰۱۰ بیش از ۹ میلیون و دوصد هزار دالر موجودی داشت.

پسران جنرال اختر این اتهام را رد کرده ‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا