• انتشار: 15 سپتامبر 2021
  • ساعت: 13:14
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 63244
پرینت
بلینکن در جلسه استماع سنا

سرعت فروپاشی ارتش افغانستان در برابر طالبان حتی بدبین ترین افراد را نیز متعجب ساخت

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه امریکا در جلسه استماعیه مجلس سنای این کشور حضور یافت. حتی نمایندگان دموکرات نیز خروج امریکا از افغانستان را یک افتضاح خواندند.

جلسه وزیر خارجه آمریکا با اعضای هر دو حزب بزرگ این کشور در کنگره بسیار داغ بود. خروج جنجالی نظامیان آمریکایی از افغانستان، بلینکن را راهی کنگره کرده بود تا به سوالات نمایندگان پاسخ دهد.

جلسه آنتونی بلینکن با اعضای کمیته‌ روابط خارجی کنگره در مورد خروج پرحرف و حدیث از افغانستان برگزار شد. این جلسه درحالی روز سه شنبه برگزار شد که نهادهای اطلاعاتی آمریکا به صراحت از بازگشت القاعده و تهدید این گروه علیه منافع آمریکا سخن گفته‌اند.

نهادهای اطلاعاتی آمریکا در جدیدترین ارزیابی خود از وضعیت افغانستان هشدار داده‌اند القاعده به زودی در این کشور قدرت گرفته و علیه آمریکا توطئه خواهد کرد. حتی دمکرات‌ها نیز به نحوه خروج ایالات متحده از افغانستان اعتراض داشته و آن را ناامیدکننده و افتضاح دانستند. تقریباً همه اعضای شرکت کننده در جلسه استماع سنا، خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان را یک شکست و افتضاح ارزیابی کردند.

بلینکن نیز در این جلسه دفاع چندان مناسبی نداشت و تنها تاکید می‌کرد که حتی بدبین‌ترین افراد هم نمی‌توانستند سرعت فروپاشی ارتش افغانستان را در برابر طالبان پیش بینی کنند.

گفتنی است نهادهای اطلاعاتی و امنیتی آمریکا روز دوشنبه ارزیابی خود را از وضعیت فعلی افغانستان منتشر کردند. طی این ارزیابی، القاعده ظرف یک یا دو سال دوباره در افغانستان قدرت خواهد گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.