• انتشار: 3 فوریه 2016
  • ساعت: 16:37
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 6774
پرینت

سرطان، سالانه جان ۱۵ هزار نفر را در کشور می گیرد

وزارت صحت عامه در یک بررسی جدید دریافته است که سالانه ۲۰ هزار نفر به انواع سرطان مبتلا می شود که از این مقدار حدود ۱۵ هزار تن جان خود را از دست می دهند.

فیروز الدین فیروز، وزیر صحت عامه می گوید که امکانات مدرن برای درمان بیماران سرطانی وجود ندارد ولی یک مرکز ابتدایی در شفاخانه جمهوریت شهر کابل ایجاد شده است.

به گفته اقای فیروز، بعضی از مراکز درمانی کشور شیمی درمانی بیماران سرطانی را انجام می دهند.

آقای فیروز وعده داده که به زودی یک مرکز درمان سرطان پستان در شفاخانه استقلال در غرب کابل ایجاد خواهد شد.

به گفته آقای فیروز، در مقرره جدید این وزارت، داشتن مرکز تشخیص سرطان یکی از شرایط گرفتن مجوز برای شفاخانه‌های خصوصی در نظر گرفته شده است.

وزیر صحت عامه اضافه کرد که این دولت شماری از پزشکان را به کشور چین فرستاده تا آموزش‌های بیشتر در زمینه درمان بیماری سرطان ببینند.

او گفت که به دلیل محدودیت‌های که آژانش بین المللی انرژی اتمی وضع کرده، افغانستان تاکنون فاقد مرکز شعاع درمانی است، ولی برای وارد کردن این دستگاه‌ها تلاش دارد تا شرایط آژانس را بر آورده کند تا بتواند این دستگاه ها را وارد کند.

آقای فیروز افزود که براساس بررسی این وزارت سالانه حدود ۳۰۰ میلیون دلار از افغانستان برای درمان خارج می‌شود در حالیکه شمار زیادی از این بیماری ها در کشور قابل علاج هستند.

او گفت که متاسفانه شمار زیادی از مردم افغانستان اعتماد خود را به بخش درمانی از دست داده‌اند، در حالیکه سال گذشته حدود یک میلیون بیمار در شفاخانه های سراسر کشور مراجعه کرده‌اند که از این جمله حدود ۹۰۰ هزار بیمار مداوا شده‌اند و فقط ۱۰۰ هزار در این بیمارستان ها مداوا نشده‌اند.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.