• انتشار: 9 فوریه 2017
  • ساعت: 15:05
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 18594
پرینت

سرباز انگلیسی که طالب زخمی را کشته بود، هشت سال را در زندانی سپری کرده است

الکساندر بلکمن سرباز نیروی دریایی انگلیس که یک جنگجوی زخمی طالبان را در افغانستان کشته بود، هشت سال می شود که در کشورش زندانی است.

وکیل مدافع الکساندر بلکمن در تازه ترین جلسه محاکمه او، گفته است که شرایطی که بلکمن و تیمش در آنجا حضور داشتند، «جهنمی» بود.

وکیل مدافع او به پنج قاضی دادگاه استیناف گفت که “آنها در آن موقع دایما در ترس این بودند که از سوی طالبان با ضرب گلوله ای کشته و یا اسیر شوند، و یا اینکه با ماین های کنار جاده ای برخورد کنند. آنها به مدت شش ماه در محوطه ای کوچک بدون سقف، و بدون هیچ قفل در دروازه پشتی آن زندگی می کردند، که به ندرت فرمانده شان از آنها سر می زد، که همه این ها سبب شده بود، «بلکمن» احساس تنهایی و دورافتادگی کند.”

در همین حال اما، براساس گزارش دیگری که به سمع دادگاه استیناف بلکمن رسید، نگرانی هایی مبنی بر بدرفتاری تیم بلکمن (گروه جی) با دیگر شهروندان افغانستان نیز در آن موقع وجود دارد. براساس شهادت یک افسر نیروی دریایی، گروه جی موظف بودند تا آثار سو استفاده و بدرفتاری هایشان علیه ساکنان محلی افغانستان را نابود کنند.

جزئیات بیشتری در این خصوص ارائه نشده است اما «گروه جی» یکی از ۴۲ گروه کماندویی بود که تحت فرماندهی یک «ماجور» انگلیسی در افغانستان فعالیت داشتند.

لازم به ذکر است که الکساندر بلکمن در سال ۲۰۱۳ توسط یک دادگاه نظامی محکوم به قتل یک جنگجوی زخمی طالبان گردید. پس از آن، همسر او کمپاینی را راه اندازی کرد تا پرونده او به دادگاه استیناف برای بازبینی ارجاع پیدا کند.

سه روانکاو نیز به دادگاه استیناف گفته اند که زمانی که بلکمن به سینه آن جنگجوی زخمی طالبان شلیک کرد، از یک بیماری روانی رنج می برده است.

وکیل مدافع او نیز ضمن تایید بیماری روانی او در زمان شلیک، می گوید که این اما به عهده دادگاه است که چه تصمیمی در این خصوص می گیرد.

اما تصاویری که توسط کمره کلاه یکی از همقطاران بلکمن در زمان شلیک او گرفته شده، نشان می دهد که بلکمن کاملا آرام است و کنترل خود را در اختیار دارد.

تیم حقوقی بلکمن اما در این خصوص نیز اظهار کرده است که بلکمن شخصیتی مانند «جان وین (بازیگر مشهور هالیوود که در ژانر وسترن بازی می کرد)» دارد، که نمی خواهد ضعف خود را بروز دهد و متوجه نبوده که از بیماری روانی رنج می برد.

دادگاه همچنین بار دیگر تصاویر ضبط شده را تماشا کرد. در این تصاویر دیده می شود که بلکمن در حالی که کاملا آرام است به سینه یک جنگجوی زخمی طالبان شلیک می کند. او همچنین زمان شلیک با فریاد به طالب زخمی می گوید: “شما حرامزاده ها! شما هیچ کاری نمی توانید علیه ما کنید.” سپس او به سوی همقطارش نگاه می کند و می گوید: “من همین الان کنوانسیون ژنوا را زیر پا گذاشتم.”

دادگاه استیناف هنوز تصمیم نهایی اش را اعلام نکرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.