اجتماعی

سرباز انگلیسی حین عملیات تخلیه در فرودگاه کابل: طالبان که خسته می شدند لت و کوب می کردند

یک سرباز انگلیسی که در جریان عملیات تخلیه شهروندان خارجی و افغان های آسیب پذیر در میدان هوایی کابل حضور داشته، به یک نشریه انگلیسی می گوید که در آن زمان با وجود توافق آمریکا و بریتانیا با طالبان برای انتقال مصون افراد به داخل فرودگاه، اما طالبان هر گاه که خسته می شدند افراد را لت و کوب می کرده و به سوی آنها تیراندازی می کردند.  

این سرباز انگلیسی در صحبت با نشریه «مترو» گفته است که در تاریخ ۱۷ اگست (۲۶ اسد) در هرج و مرجی گسترده به میدان هوایی کابل برای کمک به روند تخلیه شهروندان بریتانیایی و افغان های آسیب پذیر اعزام شد.

وی گفت طبق یک توافق سری، طالبان با آمریکا و بریتانیا برای انتقال مصون شهروندان خارجی و افغان های آسیب پذیر دارای اسناد مسافرتی معتبر مانند پاسپورت و ویزا به داخل میدان هوایی کابل همکاری می کرد.

این سرباز انگلیسی علاوه می کند: «اما در حین انجام کار، طالبان از هجوم جمعیت و کندی روند انتقال به داخل میدان هوایی، خسته و عصبانی می شدند و شروع به لت و کوب افراد و حتی تیراندازی به سوی آنها می کردند.»

لازم به ذکر است که در روزهای نخست سقوط دولت پیشین، هزاران تن از شهروندان خارجی و افغان هایی که ترس از انتقام جویی افراد طالبان داشتند به میدان هوایی کابل به امید سوار شدن بر هواپیماهایی که وجود نداشتند، هجوم بردند.

آمریکا و چندین کشور دیگر با اعزام پروازهای نظامی سعی در تخلیه این افراد داشتند که اما به علت ازدحام و هرج و مرج در میدان هوایی کابل، شماری از افغان ها یا به علت تیراندازی های نامعلوم و یا بخاطر زیر دست و پا شدن جان خود را از دست دادند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا