امنیت و جرایم

سربازان خارجی آن سوی مرز دیورند پایگاه می سازند

کفتان اخلاص، ولسوال زازی آریوب می‌گوید خارجی‌ها از منطقۀ شیلوزان تا منطقۀ منگل در آن‌سوی خط دیورند مشغول اکمالات و ایجاد پایگاه‌اند. به گفتۀ او، براساس گزارش‌های کشفی چرخ‌بال‌های جنگی و باری هر روز در این منطقه مشاهده می‌شود.

ولسوال زازی آریوب می‌افزاید: «براساس معلومات کشفی و اوپراتیفی و آن‌چه در منطقه مشاهده می‌شود، منطقۀ شیلوزان حدود ۷ یا ۸ کیلومتر از نقطۀ صفری فاصله دارد. ده‌ها چرخ‌بال روزانه در این منطقه فرود می‌آیند و برمی‌خیزند. کار ساخت پایگاه آغاز شده و این پایگاه از پایگاه لوگر نیز بزرگ‌تر است. نهادهای امنیتی، نیروهای مرزی، امنیت ملی و فرماندهی پولیس این روند را به دقت زیر نظر دارند. در همین حال، باشنده‌گان ولسوالی زازی آریوب نیز می‌گویند، از خیلی‌ها شنیده‌اند که سربازان خارجی در آن‌سوی خط دیورند جابه‌جا می‌شوند. به گفتۀ آنان، پروازهای چرخ‌بال‌های سربازان خارجی به تازگی در این منطقه افزایش یافته است.

انور صدیقی، عضو شورای قومی زازی آریوب و از باشنده‌گان این ولسوالی می‌گوید: «خیلی‌ها این موضوع را می‌گویند که در آن‌سوی خط دیورند و نرسیده به پاراچنار در منطقۀ موسوم به جاز، پایگاه نظامی ایجاد شده است، آمریکایی‌ها پایگاه نظامی ساخته‌اند و از آن استفاده می‌کنند. این چیزی‌ست که مردم می‌گویند، خودم با چشم خود ندیده‌ام.»

موضوع ایجاد پایگاه نظامیان خارجی در آن‌سوی خط دیورند در حالی مطرح می‌شود که سربازان خارجی در حال بیرون‌شدن از افغانستان‌اند. هنوز روشن نیست که در این پایگاهِ در حال ساخت، سربازانِ در حال خروج آمریکایی جابه‌جا می‌شوند یا خیر. سربازان خارجی تاکنون در این باره چیزی نگفته‌اند.

این در حالی‌ست که وزارت دفاع آمریکا گفته است سربازان این کشور ۵ پایگاه خود در افغانستان را تخلیه کرده و آن را به نیروهای امنیتی سپرده‌اند.

پیش از بیرون‌شدن سربازان خارجی از افغانستان گزارش‌هایی منتشر شده بود که آمریکا پس از بیرون‌شدن از افغانستان در نظر دارد سربازانش را در منطقه یا در کشورهای نزدیک به افغانستان جابه‌جا کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا