• انتشار: 8 جولای 2020
  • ساعت: 21:41
  • سرویس: مصاحبه و گزارش
  • کدخبر: 45607
پرینت

سربازان گیرمانده در محاصره طالبان در بادغیس گرسنه و زخمی هستند

در قرارگاه مشترک نیروهای امنیتی در ولایت بادغیس بیش از ۱۶۰ تن از نیروهای ارتش، کماندو، پلیس و امنیت ملی مستقرند و از یک‌ماه به این‌سو در محاصرۀ طالبان قرار دارند.

سربازان قرارگاه مشترک نیروهای امنیتی در ولسوالی بالامرغاب بادغیس که در محاصرۀ طالبان قرار دارند می‌گویند، در یک شبانه‌روز یک وعده اندک غذا می‌خورند و به دلیل نبود دارو زخم‌های سربازان زخمی متعفن شده است.

شماری از این سربازان در تماس تلفنی به سلام‌وطندار می‌گویند، طالبان در فاصلۀ ۵۰ متری این قرارگاه حضور دارند و شب‌هنگام با جنگ‌افزارهای سبک‌وسنگین بر این قرارگاه شلیک می‌کنند و یا هم نیروهای امنیتی را با سلاح «اسنایپر» هدف قرار می‌دهند. به گفتۀ آنان به دلیل تهدید طالبان حتی چرخ‌بال‌های نیروهای ارتش نمی تواننند در این قرارگاه فرود آیند.

در این قرارگاه بیش از ۱۶۰ تن از نیروهای ارتش، کماندو، پولیس و امنیت ملی مستقرند و از یک‌ماه به این‌سو در محاصرۀ طالبان قرار دارند.

سیف‌الدین، یک ساتنمن در این قرارگاه می‌گوید، حدود دو هفته پیش ۸ سرباز در نتیجۀ حملۀ این گروه به گونۀ شدید زخمی شدند و با گذشت ۱۴ روز هنوز برای درمان به شفاخانه منتقل نشده‌اند. 

به گفتۀ او، به دلیل نبود دارو زخم‌های سربازان بو گرفته است و مسئولان امنیتی نیز برای انتقال آنان هیچ اقدامی نکرده‌اند. این ساتنمن می‌افزاید تجهیزات و مهمات‌شان نیز در حال تمام‌شدن است. 

او فرماندۀ این قرارگاه را به دادن معلومات نادرست به مقام‌های امنیتی بادغیس متهم می‌کند و می‌گوید:«متأسفانه قوماندان کمپ، معلومات نادرست به مقامات می‌دهد که این‌جا خیروخیریتی است، اگر خیروخیریتی است چرا طیاره‌ها نشست کرده نمی‌توانند؟»

سربازان گیرمانده در محاصرۀ طالبان هر چند تأکید می‌کنند که تا یک قطرخون در بدن دارند تسلیم نمی‌شوند، اما می‌افزایند که شماری از نیروها روحیۀ خود را از دست داده‌اند. آنان هشدار می‌دهند، اگر مسئولان امنیتی به کمک‌شان نشتابند، این قرارگاه به دست طالبان سقوط خواهد کرد و تمامی نیروهای مستقر در آن کشته خواهند شد.

این سربازان از اجرای عملیات نیروهای هوایی در این ولسوالی نیز انتقاد می‌کنند و می‌گویند، انجام هماهنگی‌ برای اجرای این عملیات‌ها اشتباه است و این نیروها جاهایی را که طالبان مستقراند هدف قرار نمی‌دهند.

شاه‌رضا، یک تن دیگر از این سربازان می‌گوید، با گذشت یک‌ماه از محاصرۀ این قرارگاه توسط طالبان مقام‌های ‌امنیتی بادغیس هیچ توجهی به این نیروها نکرده‌اند.

او از نهادهای امنیتی می‌خواهد که با راه‌اندازی عملیات گسترده آنان را از محاصره نجات دهند.

فرید اخی‌زی، عضو شورای ولایتی بادغیس با نگرانی از گرسنگی سربازان گیرمانده در محاصرۀ طالبان می‌گوید، نیروهای هوایی شبانه بسته‌های مواد غذایی و تجهیزات نظامی را از چرخ‌بال‌ها به این قرارگاه پرتاب می‌کنند که گاهی این محموله‌ها به بخش‌های زیر ادارۀ طالبان می‌افتند.

او نیز با انتقاد از بی‌توجهی مسئولان امنیتی به این سربازان می‌گوید، با گذشت دو هفته نتوانسته‌اند زخمی‌های این نیروها را برای درمان انتقال دهند.

این عضو شورای ولایتی بادغیس هشدار می‌دهد و می‌گوید که اگر به وضعیت این سربازان رسیده‌گی نشود، جان‌های‌شان را از دست خواهند داد.

خواستیم در این باره دیدگاه مسئولان قول اردوی ۲۰۷ ظفر در غرب کشور را نیز داشته باشیم، اما باتماس‌های پی‌هم موفق نشدیم.

اما عبدالغفور ملک‌زی، والی بادغیس با تأیید محاصرۀ قرارگاه نیروهای امنیتی در بالامرغاب می‌گوید، جنگ این ولسوالی از سوی جنگجویان ایرانی‌ و اوزبیکستانی‌ مدیریت می‌شود.

به گفتۀ والی بادغیس، این جنگجویان با حفر تونل‌ در نزدیکی قرارگاه نیروهای امنیتی مانع نشست چرخ‌بال‌های ارتش می‌شوند.

آقای ملک‌زی می‌افزاید که هفتۀ گذشته مواد غذایی و تجهیزات نظامی از طریق هوا به این قرارگاه منتقل شده است.

والی بادغیس می‌گوید، مشکلات امنیتی در بالامرغاب را با مسئولان نهادهای امنیتی در مرکز شریک ساخته‌اند و به زودی با همکاری مردم محل عملیات بزرگی در این ولسوالی راه‌اندازی خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.