برگزیده هاسیاستمصاحبه و گزارشِتیتر یک

سربازان آمریکایی در افغانستان در ماموریت هایشان دچار سردرگمی هستند

اما براساس گزارش تازه ای که از سوی پنتاگون منتشر شده، اکثر این نیروها هیچ جوابی از فرماندهانشان دریافت نکردند، زیرا باور بر این است که هیچ رفع ابهام و روشنایی به نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان در خصوص ماموریتشان داده نشده است.

این در حالیست که پس از خروج نیروهای خارجی در پایان سال ۲۰۱۴ از افغانستان و انتقال تامین امنیت به نیروهای امنیتی افغانستان، اندک نیروی آمریکایی که در کشور مانده است و مسئولیت آموزش به نیروهای امنیتی افغانستان را دارد، برای این نیروها بسیار دشوار بوده که از حملات شورشیان طالبان خودداری کنند و تنها نقش دفاعی در مقابله با این حملات داشته باشند.

یک نیروی ویژه آمریکا در پاسخ به پرسش تیم تحقیق در خصوص حمله نیروهای آمریکایی به شفاخانه داکتران بدون مرز در کندز گفت “تا چه اندازه می خواهیم پیش برویم سوال مناسبی نیست. باید گفته شود چه اندازه از ما می خواهند که پیش برویم.”

رویداد حمله به شفاخانه داکتران بدون مرز که توسط یک جنگنده آمریکایی صورت گرفت خود به تنهایی فاجعه ای دیگر از تصرف کندز توسط شورشیان طالبان بود. در آن موقع هیچ پیشنهادی مبنی بر اینکه این حمله شاید نتیجه عدم دادن روشنایی کامل به نیروهای خارجی از قوانین ماموریتشان در دوران آموزش نیروهای امنیتی افغانستان باشد مطرح نشد.

در گزارش ۷۰۰ صفحه ای از این رویداد که بسیاری از مطالب آن به دلیل مسایل امنیتی منتشر نشد، موضوع اینکه برخی قوانین درگیری به طول کامل توسط نیروهای میدانی خارجی درک نشده است مطرح می شود.

موضوع ابهام در درک صحیح از ماموریت نیروهای آمریکایی که در این گزارش تازه منتشر شده، به احتمال زیاد توسط فرمانده جدید این نیروها جنرال جان نیکلسون مورد بررسی قرار گیرد، زیرا وی نیز در نظر دارد تا پیشنهادات تازه ای را در هفته های جاری در خصوص روشن ساختن و یا گسترش دادن ماموریت نیروهای آمریکایی در افغانستان ارائه کند.

لازم به ذکر است در حالیکه موضوع ابهام و یا درک ناکامل از ماموریت آمریکا و ناتو در افغانستان از سوی مقامات این کشورها اذعان می شود، سخنگوی نظامیان آمریکایی چارلز کلیولند می گوید که در چشم انداز کلان ماموریت ناتو و آمریکایی ها هیچ ابهامی وجود ندارد.

وی می گوید پس از رویداد مرگبار حمله اشتباه به شفاخانه داکتران بدون مرز، بیش از ۹۰۰۰ تن از نیروهای آمریکا بار دیگر آموزش دیدند تا محتوای کامل ماموریتشان را در افغانستان درک کنند و از رویدادهای مشابه در آینده جلوگیری نمایند.

برخی منتقدان اما بر این باورند که شرایط سیاسی برای رهبران آمریکایی ایجاب می کند که ابهام در ماموریت نیروهای آمریکایی در افغانستان وجود داشته باشد.

لازم به ذکر است که هم اکنون ۱۰۰۰۰ سرباز آمریکایی در افغانستان حضور دارد که به دو گروه عمده به لحاظ ماموریتی تقسیم شده اند. دسته اول که همگام با سربازان ناتو هستند مسئولیت آموزش و حمایت نیروهای امنیتی افغانستان را به عهده دارد و با نام ماموریت حمایت قاطع یاد می شود، و دسته دوم که تنها سربازان آمریکایی هستند تحت ماموریت مبارزه با تروریسم فعالیت دارند و علیه اعضای شبکه های تروریستی القاعده و داعش حملاتشان را انجام می دهند.

این دسته به شورشیان طالبان حمله نمی کنند، اما در بندی از قوانین ماموریتشان آمده است که در مواقع دفاع از خود می توانند به این شورشیان نیز حمله کنند.

بر بنیاد گزارش تازه پنتاگون، ظاهرا این بند به وضوح برای نیروهای آمریکایی تعریف نشده است.

گزارش کندز نشان می دهد که برخی از سربازان آمریکایی بدون این که جوابی برای سوالاتشان دریافت کنند به میدان نبرد در این شهر فرستاده شدند.

یک سرباز آمریکایی حاضر در نبرد کندز با شکایت گفت ندادن وضاحت، روشنایی و هدایت لازم سبب شده تا عذاب وجدان بگیرد و این که رهبران سیاسی عمدا می خواهند ماموریت را در حالتی از ابهام نگه دارند.

بر اساس گفته های تیم تحقیق، اکثر سربازان خوهان راهنمایی های واضح تر در خصوص قوانین پیچیده ماموریتشان هستند.

به گفته یک سرباز دیگر، هنگامی که به جنگ کندز اعزام شد نمی دانست که واحدش تحت فرماندهی چه کسی فعالیت دارد.

از سویی دیگر، سربازان آمریکایی هم اکنون دچار سردرگمی تازه ای نیز هستند زیرا نمی دانند که دشمن واقعی چه کسی است و باید به چه کسی حمله کند.

پیش تر قوانین ماموریتشان اجازه می داد تا حملات هواییشان را تنها علیه اعضای وابسته به گروه های تروریستی القاعده و داعش راه اندازی کنند.

اما بر اساس گفته های تازه ای از سوی سخنگوی نظامیان آمریکایی، گروه تروریستی القاعده هم اکنون همکاری نزدیکی با گروه طالبان دارد.

این آیا بدان معناست که نظامیان آمریکایی می توانند بار دیگر حملات هوایی خود را علیه شورشیان طالبان نیز راه اندازی کنند و یا خیر.

سید ضیا حسینی-کابل

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا