• انتشار: 20 اکتبر 2015
  • ساعت: 11:07
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 3634
پرینت
سناتور جان مک کین:

سران نظامی آمریکا پیشنهاد حضور ۲۰،۰۰۰ سرباز آمریکایی را در افغانستان دارند

سناتور جان مک کین رئیس کمیسیون نظامی سنای آمریکا در مصاحبه ای که شب گذشته منتشر شد گفت که سران نظامی آمریکا پیشنهاد حضور ۲۰،۰۰۰ سرباز آمریکایی را برای سال ۲۰۱۶ در افغانستان دارند.

این تعداد، تقریبا چیزی بیش از دو برابر تعداد سربازانی است که رئیس جمهوری آمریکا برای سال ۲۰۱۶ در افغانستان در نظر گرفته است.

گفتنی است باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا پیش تر اعلام کرده بود که تصمیم دارند ۹،۸۰۰ سرباز آمریکایی را برای طول سال ۲۰۱۶ میلادی در افغانستان نگه دارند و سپس این رقم را به ۵،۵۰۰ سرباز برای سال ۲۰۱۷ برسانند.

جنرال جان اف کمپبل فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان پیش از این ۵ پیشنهاد در این خصوص در اختیار رئیس جمهور آمریکا قرار داده بود.

آقای مک کین گفت “پیشنهاد اولی که من اطلاع دارم حضور ۲۰،۰۰۰ سرباز برای طول سال ۲۰۱۶ بود. اما من می گویم که خروج سربازان آمریکایی باید مطابق با شرایط افغانستان باشد نه مطابق با یک جدول زمانبندی شده توسط جنتری/تقویم.”

وی انتقاد کرد که روند سریع خروج نیروهای خارجی از افغانستان زندگی بسیاری از کسانی که در افغانستان خدمت می کنند را به خطر می اندازد.

وی با اشاره به بمباران اخیر نیروهای آمریکایی بر شفاخانه داکتران بدون مرز در کندز به منظور کمک به نیروهای امنیتی افغانستان که با طالبان درگیر بودند گفت “این نشان می دهد که نیروهای امنیتی افغانستان همچنان به کمک نیاز دارند.”

سناتور مک کین گفت “آنها (نیروهای امنیتی افغانستان) نیروی هوایی ندارند، آنها شبکه استخباراتی قوی ندارند، آنها ظرفیت خروج بخش صحی از مناطق جنگی را ندارند، تمامی این ها مثال هایی هستند که ما می توانیم در حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان به آنها کمک کنیم.”

وی یکی از علت هایی که نیروهای امنیتی کشور همچنان با طالبان درگیر هستند را خروج سریع نیروهای خارجی از افغانستان و وجود پناهگاه های تروریستان در پاکستان عنوان کرد.

او همچنین انتقاد کرد که ایالات متحده در بسیاری از کشورهای دنیا پس از جنگ نیرو گماشته است، اما به خروج سریع نیروهای خود از هیچ کدام از این کشورها فکر نمی کند، زیرا می داند در این کشورها سربازان آمریکایی کشته نمی شوند.

مک کین گفت “ما ۳۸،۰۰۰ سرباز در کوریا دارم، ما سرباز در آلمان داریم، ما همچنین نیرو در بوسنی داریم.”

این سناتور آمریکایی افزود “گزینه ای که برای افغانستان در نظر گرفته ایم بسیار خطیر می تواند باشد، زیرا تجربه ای مشابه در سال ۲۰۱۱ هنگامی که ما به همراه دیگر متحدانمان حملات هوایی در لیبیا راه اندازی کردیم، اما بدنبال تثبیت اوضاع در این کشور نشدیم، به خوبی از غلط بودن این تصمیم حکایت می کند.”

وی همچنین علاوه کرد “ما سرمایه های کلانی از آمریکا را مصرف کردیم تا بتوانیم در این کشورها ثبات بیاوریم، اما لیبیا مثال از کشوری است که بدنبال تثبیت اوضاع نشدیم.”

سناتور مک کین گفت “نباید اوضاع آنطوری که الان در لیبیا وجود دارد می بود، و این بخاطر این است که ما به سادگی خود را از لیبیا بیرون کشیدیم.”

 

 

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.