اجتماعیِتیتر یک

سران “ناتو” به ادامه تمویل نیروهای امنیتی کشور و ماموریت حمایت قاطع توافق کردند

ینس استولتنبرگ، دبیرکل پیمان ناتو روز شنبه در ختم کنفرانس سران این پیمان در وارسا از تمدید ماموریت “حمایت قاطع” برای سال ۲۰۱۷ سخن گفت.

او افزود که چگونگی این ماموریت در ماه‌های آینده مورد بحث قرار می‌گیرد و تعداد سربازان نیز “تقریباً” در سطح کنونی باقی می ماند.

اکنون حدود ۱۳ هزار سرباز ناتو در کشور مستقر هستند.

دبیرکل ناتو واضح ساخت که چگونگی ماموریت ناتو در افغانستان تغییر نمی‌کند و این سربازان مانند گذشته مصروف آموزش و مشورت دهی نیروهای افغان خواهند بود.

اما ایالات متحده امریکا برعلاوه شمولیت در این ماموریت، عملیات ضد تروریستی را نیز به پیش می‌برد و برخی وقت‌ها از نیروهای افغان با حملات هوایی علیه شورشیان حمایت می‌کند.

دبیرکل ناتو گفت: «افغانستان هنوز هم با خشونت و بی‌ثباتی جدی مواجه است». او گفت که پیام ناتو واضح است: «افغانستان تنها نمی‌ماند.»

سران ناتو در این کنفرانس همچنین راجع به تمویل نیروهای امنیتی افغانستان تا سال ۲۰۲۰ به توافق رسیدند. دبیرکل ناتو از مبلغ مشخصی صحبت نکرد، اما گفت که کشورهای عضو، کمک مالی حدود پنج میلیارد دالر را برای تمویل نیروهای امنیتی افغانستان وعده داده اند.

دبیرکل ناتو گفت که ناتو در برابر این حمایت‌ها انتظارات مشخصی از افغانستان دارد که از جمله آنها ادامه اصلاحات و همچنین ریشه کن کردن فساد اداری است.

استولتنبرگ گفت که افغانستان در عرصه‌های مبارزه با فساد و اصلاحات به شمول اصلاحات انتخاباتی پیشرفت‌هایی داشته است که باید ادامه یابد. او گفت که تلاش‌های صلح نیز باید برای حکومت افغانستان یک اولویت باشد.
منبع: DW

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا