سیاستِتیتر یک

سرانجام گندم کمکی هند به افغانستان اجازه عبور از پاکستان یافت

سرانجام پس از کش و قوس های فراوان در خصوص نحوه انتقال ۵۰ هزار تن گندم کمکی هند به افغانستان، اسلام آباد و دهلی نو توافق کردند که روند انتقال این گندم ها و دیگر اقلام بشردوستانه هند از تاریخ ۲۲ فبروری (۳ حوت ۱۴۰۰) شروع گردد.

گفتنی است که مقامات در دهلی نو و اسلام آباد طی ۳ ماه گذشته سرگرم صحبت و بحث بر سر نحوه انتقال این گندم ها از طریق خاک پاکستان به افغانستان بوده اند.

منابع دیپلوماتیک دو کشور تایید کرده اند که عمده اختلاف نظر میان مقام های دو کشور طی این مدت، بر سر موترهای انتقال دهنده این گندم ها بوده است؛ بدین صورت که هند اصرار بر آن داشته که این گندم ها توسط لاری های هندی منتقل گردد، اما پاکستان اصرار داشته که این گندم ها باید با لاری های افغانستان انتقال یابند.

منابع اضافه کرده اند که دهلی نو در نهایت با موافقت با شرط پاکستان، لیست ۶۰ لاری افغان را به مقام ها در اسلام آباد ارائه کرده و گفته اند که از تاریخ ۳ حوت سال جاری روند انتقال آنها شروع می گردد.

این گندم ها به همراه برخی تجهیزات صحی با عبور از خاک پاکستان در گذرگاه مرزی تورخم به مقام های برنامه جهانی غذا داده می شود.  

در همین حال، منابع علاوه می کنند که پاکستان به مقام ها در دهلی نو وضاحت داده اند که این انتقال گندم ها فقط برای هدف بشردوستانه صورت می گیرد و هند نباید سعی کند اقلام دیگر به غیر از آن چیزی که توافق شده به افغانستان انتقال دهد.  

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا