• انتشار: ۱۴ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۲:۱۸
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 67286
پرینت

سراج الدین حقانی میانجی و میزبان مذاکرات صلح دولت پاکستان با طالبان پاکستانی در خوست

سراج الدین حقانی سرپرست وزارت داخله طالبان میانجی گری صلح میان دولت پاکستان و تحریک طالبانی پاکستان را در ولایت خوست افغانستان به مدت دو هفته بر عهده داشته است.

روزنامه داون پاکستان به نقل از منابعی گزارش کرده است که دولت پاکستان با تحریک طالبانی پاکستان برای برقراری یک آتش بس موقتی و آزمایشی یک ماهه با یکدیگر به توافق رسیده اند.

میانجی گری این گفتگوهای صلح میان دولت و تحریک طالبانی پاکستان را سراج الدین حقانی سرپرست وزارت داخله طالبان در ولایت خوست افغانستان بر عهده داشته است.

تاکنون اما معلوم نیست که از جانب پاکستان چه کسی در این گفتگوها که دو هفته به طول انجامیده حضور داشته است.  

براساس توافق صورت گرفته به منظور راستی آزمایی طرفین، دولت پاکستان به صورت مشروط برخی زندانیان تحریک طالبان پاکستان را آزاد می کند و آتش بسی یک ماهه در کل کشور اعلام می گردد.

تعداد زندانیانی که قرار است از زندان های پاکستان آزاد شوند مشخص نیست، اما روزنامه داون می گوید که احتمالا نزدیک به ۲۵ تن باشد.

برخی منابع پاکستانی به روزنامه داون گفته اند: «افرادی که قرار است آزاد شوند جنگجویان میدانی تحریک طالبان پاکستان هستند، فرماندهان ارشد و یا رده متوسط آنها آزاد نمی شوند. ما در حال راستی آزمایی هستیم. محتاطانه عمل می کنیم. آتش بس موقت پس از آزادی این زندانیان اجرا می گردد.»

تحریک طالبانی پاکستان تاکنون در این خصوص اظهار نظری نکرده است.

لازم به ذکر است که تحریک طالبان پاکستان به مدت دو دهه است که دست به اقدام های مسلحانه علیه دولت پاکستان می زند.

پس از سقوط دولت و تسلط طالبان بر افغانستان، «مفتی نورولی محسود»  رهبر تحریک طالبانی پاکستان در بیانیه ای سقوط دولت افغانستان را «پیروزی مجاهدین افغانستان» خطاب کرد و ضمن تبریک به رهبری و فرماندهان طالبان، گفت تحریک طالبانی پاکستان از هیچ تلاشی برای طالبان افغانستان دریغ نمی کند.  

همچنین گفتنی است که سراج الدین حقانی سرپرست وزارت داخله طالبان از سوی سازمان ملل و پولیس فدرال آمریکا تحت تعقیب است و پولیس فدرال برای اطلاعاتی که منجر به دستگیری مستقیم سراج الدین حقانی گردد، مبلغ ۱۰ میلیون دالر جایزه می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.