سیاست

سراج الدین حقانی: عفو عمومی اعلام شده «عفو شرعی» است نه «سیاسی»

سراج الدین حقانی سرپرست وزارت داخله طالبان در مراسمی در یک مدرسه دینی در ولایت خوست گفته است که عفو عمومی اعلام شده از سوی رهبری امارت اسلامی، «عفو شرعی» است و نه «عفو سیاسی».

وزارت امور داخله طالبان امروز (یکشنبه ۸ حوت) در خبرنامه ای نوشته است سراج الدین حقانی که در این مراسم به مناسبت فراغت دانش آموزان این مدرسه دینی سخنرانی می کرد، گفته است که عفو عمومی اعلام شده، عفو سیاسی نیست، بلکه شرعی است و همگان باید شکرگزار این نظام باشند.

خبرنامه مذکور در این خصوص توضیحات بیشتری از زبان سراج الدین حقانی ارائه نکرده که منظور وی مشخصا از تفکیک بین عفو سیاسی و یا عفو شرعی چه بوده است.

در عین حال، آقای حقانی در این مراسم همچنین گفته است که «مبارزه ما دو هدف داشت؛ یکی پایان اشغالگری و دیگری برپایی حکومت نظام اسلامی، و برای تحقق این هدف، تمامی افراد مسئول می باشند.»

طالبان پس از سقوط دولت پیشین و تسلط بر افغانستان، فرمانی را از سوی رهبر عالی خود اعلام کرد که به موجب آن، تمامی نیروها، مقامات دولت پیشین و افرادی که علیه طالبان در گذشته فعالیت داشتند مشمول عفو شده اند و بدون ترس از مجازات می توانند در افغانستان زندگی کنند.

با وجود این فرمان اما همواره گزارش هایی از تلافی های انتقام جویانه از گوشه و کنار کشور مخابره می گردد.

سازمان ملل چندی پیش در گزارشی اعلام کرد که بیش از ۱۰۰ تن از نیروها و مقامات دولت پیشین پس از تسلط طالبان در اثر رفتارهای تلافی جویانه کشته و یا ناپدید شده اند و اسناد موثقی وجود دارد که نشان می دهد بیشتر آنان توسط افراد وابسته به طالبان به قتل رسیده اند.

امارت اسلامی طالبان گرچه این گزارش را تکذیب کرد اما همواره سران آن به نیروهای خود تاکید کرده که به فرمان عفو اعلام شده از سوی رهبری خود پایبند باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا