سیاستِتیتر یک

سراج الدین حقانی: در ریشه کن ساختن تفکر «انتقام» پیشرفت هایی بدست آمده است

سراج الدین حقانی سرپرست وزارت امور داخله طالبان در دیدار با کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد گفته است که امارت اسلامی پیشرفت هایی برای ریشه کن ساختن تفکر انتقام بدست آورده است.

خانم «میشل باشله» کمشینر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد که به افغانستان آمده روز گذشته (پنجشنبه ۱۹ حوت) با شماری از مقام های امارت اسلامی طالبان به شمول سراج الدین حقانی سرپرست وزارت امور داخله دیدار کرد.

آقای حقانی در دیدار با خانم باشله گفته است که امارت اسلامی با اعلام عفو عمومی در از میان برداشتن فکر انتقام پیشرفت کرده است.

گفتنی است که امارت اسلامی طالبان پس از تسلط دوباره بر افغانستان، برای تمامی آنهایی که علیه طالبان جنگیده بودند عفو عمومی اعلام کرد.

با وجود آن، گزارش های فراوان از سوی رسانه های داخلی و نهادهای بین المللی به شمول سازمان ملل متحد حاکی از آنست که تاکنون شمار زیادی از مقام ها و نیروهای امنیتی نظام پیشین قربانی کشتارهای انتقام جویانه از سوی افراد طالبان شده اند.

طالبان اما تاکنون این گزارش ها را تکذیب کرده و به مواردی نیز گفته است که آنها قربانی خصومت های شخصی شده اند.

خانم باشله در دیدارش با حقانی همچنین به موضوع زنان افغانستان اشاره کرده و گفته است که اگر مقام های دو فاکتوی افغانستان به دنبال صلح و پیشرفت می باشند، زنان نیز باید در روندهای صلح سازی، امور بشردوستانه و انکشافی سهم داشته باشند.

خانم باشله که زمانی رئیس جمهور، وزیر دفاع و صحت کشور شیلی نیز بوده در حساب توییترش نوشته است: «بنا به تجربه می گویم که صلح پایدار، انکشاف اقتصادی و تحقق حقوق افراد نیاز به مشارکت و توانمندسازی زنان و دختران دارد. من امروز و هر روز در کنار زنان و دختران افغانستان ایستاده ام.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا