بین المللسیاست

سخنگوی پنتاگون: هنوز تصمیمی در مورد خروج نیروهای امریکایی از افغانستان گرفته نشده است

سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده می‎ گوید مقامات این کشور هنوز هیچگونه تصمیمی برای خروج نیرو های آمریکایی از افغانستان نگرفته اند.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده “پنتاگون” در یک نشست مطبوعاتی اظهار داشت ایالات متحده هنوز هیچگونه تصمیمی مبنی بر خروج نیرو های آمریکایی از افغانستان نگرفته است.

وی گفت دولت جدید جوبایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، بررسی ها در این خصوص را آغاز کرده اما تاکنون  به کدام نتیجه ای نرسیده است.

وی در پاسخ به خبرنگاران در مورد شمار نیروهای آمریکایی در افغانستان گفت: «از جانب ما (پنتاگون) هیچ تغییری ایجاد نشده است، بررسی های ما در خصوص بازنگری توافقنامه دوحه با طالبان در حال انجام است، هنوز هیچ تصمیمی در خصوص حضور یا عدم حضور نیرو های ارتش  آمریکا در افغانستان گرفته نشده است».

آقای کربی در مورد این که آیا پنتاگون شمار نیروهای آمریکایی در افغانستان را تا ماه می به صفر می‌رساند، چیزی نگفت. او به سوال خبرنگاران در این رابطه گفت که بسیاری مسایل به این بستگی دارد که آیا گروه طالبان و حکومت افغانستان به یک راه حل سیاسی از طریق مذاکره می‌رسند یا نه.

این در حالی است که پیش از این پنتاگون گفته بود  طالبان به تعهدات خود در توافقنامه با ایالات متحده آمریکا به شمول کاهش خشونت و قطع رابطه به القاعده عمل نکرده اند. اما گروه طالبان این ادعای پنتاگون را رد کرده است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان با نشر اعلامیه‌ای در توییتر، این اظهارات سخنگوی وزارت دفاع را رد کرد. مجاهد نوشت: «ادعای وزارت دفاع آمریکا که گویا طالبان به توافقنامه دوحه عمل نکرده است حقیقت ندارد.«

سخنگوی طالبان با بیان این که همه مواد توافقنامه با ایالات متحده آمریکا عملی می‌کنند، افزوده است که »عملی نمودن پیمان دوحه یگانه راه حل معضله فعلی است«.

توافق‌نامه دوحه در دهم حوت سال گذشته از سوی زلمی خلیل‌زاد و ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی طالبان در قطر امضا شد. آمریکا در حال بررسی این توافق‌نامه و تعهداتی است که طالبان ملزم به رعایت آن شده بودند.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. تمام افغان های که بعد از گرفتن حکومت طالبان کشته میشوند جواب گوباید امریکا و جامیه جهانی باشد چون امدن چه کردن
    به جز کشتار مردم مان و امروز یک نظامی ما بل خصوص اردو ملی از خانه بیرون رفته نمتوانند تمام شان همرای فامیل شکم گرسنه میباشند آیا امریکا وجهان باید نیروهای نظامی افغان را از کشور بیرون کنند اگر این کارا نکنند تمام این نیروها کشته میشوند روز به روز به باه دایش ودوز ودیگر بهانه ها ترور کرده روان هستن هایا اینها انسان نیستن آیا اینها حق زنده ماندن را ندارن چرا جهان این نیروهارا بیرون نمیکند یا منتظر کفن کردن شان هست ۲۵۰۰۰۰ نیروی نظامی بود نصفه آن فرار کرده بقیه را هرچه زوتر باید در تمام کشورای جهان روان کنند در غیر آن شاهد مرگ شان باشند این چیزهای بود که من شاهد شان بودم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا