اجتماعی

سخنگوی طالبان: در حکومت اسلامی طالبان زنان حق کار و تحصیل دارند

 «نعمیم وردک» سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در یک مصاحبه گفت اساس حکومتداری این گروه در افغانستان بر دو اصل اسلام و منافع مردم و کشور خواهد بود.

او به خبرگزاری آناتولی گفت در حکومت آینده اسلام اساس حکومتداری است، اما در نوع برداشت‌ها از اسلام و اجرای آن در کشورهای اسلامی اختلاف نظرهایی وجود دارد و در افغانستان نیز بر اساس سنت موجود در این کشور پیاده‌سازی خواهد شد و افغانستان با دیگر کشورها تفاوت دارد.

او در خصوص نظر طالبان در خصوص حقوق زنان و اقلیت‌ها گفت زنان طبق اسلام از آزادی آموزش، کار و مالکیت خصوصی بهره‌مند خواهند بود، اما اوضاع در طول یکی الی دو روز به سامان نخواهد شد و نیاز به فرصت است.

نعیم وردک تأکید کرد که طالبان در طول ۲۰ سال گذشته همواره در معرض تبلیغات سوء رسانه‌ای قرار داشته و جز در سه سال اخیر فرصت دفاع از خود را نیافته است. به ادعای وی زمانی که کشورها و سازمان‌ها مقابل طالبان می نشینند متوجه می‌شوند که برداشت‌های اشتباهی از این گروه داشتند.

او همچنین گفت‌و‌گوهای داخلی را بهترین گزینه برای تفاهمن‌سازی میان گروههای مختلف افغانستانی دانست و آن را حکیمانه توصیف کرد و گفت که بسیاری از نیروهای نظامی دولت سابق پس از دستگیری بخشیده و آزاد شده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا