• انتشار: 19 اکتبر 2019
  • ساعت: 12:57
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 38788
پرینت

سخنگوی طالبان: آماده از سرگیری مذاکرات صلح با امریکا هستیم

سهیل شاهین گفت طالبان آماده است تا مذاکره با امریکا را از همان‌جایی آغاز کند که دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا متوقف کرده بود.

سهیل شاهین سخنگوی دفتر طالبان در قطر گفت این گروه آمادگی کامل برای از سرگیری دوباره مذاکرات صلح با امریکا را دارد و امیدوار است تا این مذاکرات هرچه زودتر آغاز شود.

او در مصاحبه با روزنامه دیلی تایمز گفت هنوز زمان دقیق از سرگیری مذاکرات با امریکا مشخص نیست.

به گفته او، طالبان آماده است تا مذاکره با امریکا را از همان‌جایی آغاز کند که دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا متوقف کرده بود.

شاهین خاطر نشان کرد در نهمین دور مذاکرات متوقف شده طالبان با امریکا توافق شده بود که توافقنامه نهایی در تاریخ ۲۳ سپتمبر ماه گذشته میلادی امضا شود؛ اما این مذاکرات از سوی ترامپ متوقف شد.

این در حالی است که زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در تازه‌ترین مورد به حل مساله افغانستان از طریق سیاسی تاکید کرده است.

آقای خلیلزاد روز گذشته (جمعه، ۲۶، میزان) در تویت کوتاهی گفت در مورد صلح افغانستان با جنرال مارک میلی رییس ستاد جدید ارتش امریکا دیدار کرده است.

او با اشاره به این که آقای میلی به خوبی از افغانستان آشنایی دارد، گفت: “ما توافق کردیم که یک راه حل سیاسی برای جنگ افغانستان می‌تواند امریکا را از تهدیدهای احتمالی از این کشور، حفاظت کند.”

خلیلزاد افزود رسیدن به یک راه حل سیاسی در افغانستان، به آنان اجازه می‌دهد تا بارهای مسوولیت‌جنگی امریکا را کاهش دهند.

او همچنین تاکید کرد “حفاظت از پیشرفت‌های دو دهه اخیر در افغانستان از خواست ملی ما است.”

این اولین تویت زلمی خلیلزاد در مورد صلح افغانستان، پس از توقف گفتگوهای صلح امریکا با طالبان به دستور دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا، است.

پیش از این نیز گفته می‌شد آقای خلیلزاد با مقام‌های مختلف امریکایی دیدارهای را در مورد صلح افغانستان داشته است.

گزارش‌های منتشر شده که آقای خلیلزاد در تلاش است تا روند گفتگوهای صلح افغانستان دوباره از سر گرفته شود.

بر اساس گزارش‌ها، دولت امریکا تاکید دارد گفتگوهای صلح افغانستان را زمانی از سر می‌گیرد که طالبان به برقراری آتش‌بس در افغانستان و گفتگوهای مستقیم با دولت کابل، اعلام آمادگی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.