• انتشار: 5 اکتبر 2017
  • ساعت: 16:49
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 24916
پرینت

سخنرانی اشرف غنی در نشست سام که شماری از مسایل مهم کشوری را شامل میشد

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور در سومین نشست سام تحت عنوان «پیشرفت ها و دستاوردهای انکشاف افغانستان و آجندای اصلاحات» اشتراک کرد و در خصوص شماری از مسایل مهم کشوری سخنرانی کرد.

این نشست قبل از ظهر امروز در ارگ ریاست جمهوری و با اشتراک نمایندگانی از تقریبا ۴۰ کشور دنیا و با سخنرانی محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور رسما افتتاح و برگزار شد.

آقای غنی ضمن خوش آمد گویی به اشتراک کنندگان، در مورد برنامه های اجرا شدۀ حکومت افغانستان براساس تعهدات کشور در کنفرانس لندن و نشست بروکسل و همچنان پلان های آیندۀ معلومات داد.

رئیس جمهوری کشور گفت “در کنفرانس لندن نقشۀ راه را برای خودکفایی افغانستان ارائه نمودیم و سال قبل نیز در نشست بروکسل پیرامون تعهدات و پلان های عملی حکومت افغانستان با جامعه جهانی بحث و تبادل نظر صورت گرفت.”

او با اشاره به چالش هایی که حکومت افغانستان طی نزدیک به سه سال از آنها گذشته است، گفت: “ما سه بحران به شمول بحران امنیتی و سیاسی را تجربه کردیم، ولی با وجود آن تلاش های فراوان در عرصۀ حکومت داری انجام شده است.”

آقای غنی افزود: “مردم افغانستان هنوز زیر خط فقر به سر می برند و ما تلاش می ورزیم تا با این پدیدۀ مبارزه کنیم و یک آینده مرفه را برای افغانستان مهیا سازیم.”

وی گفت که برنامه میثاق شهروندی در سراسر افغانستان آغاز شده که زمینۀ کار را به هزاران تن فراهم می کند که تقویت این برنامه در اولویت حکومت قرار دارد.

رئیس جمهور اظهار داشت که افغانستان ظرفیت های مناسب برای توسعه و پیشرفت دارد و باید محیط سرمایه گذاری سالم و نقشۀ راه برای انکشاف بهتر ترتیب گردد.

به گفته ی وی، افغانستان منابع طبیعی فراوان دارد که از این طریق زمینۀ کار به شمار زیاد مردم فراهم می شود.

رئیس جمهور گفت: “ما تلاش می ورزیم تا انتخابات ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ افغانستان با معیارهای لازم و با شفافیت تام برگزار گردد و یک اجماع را در جهت عدالت و شفافیت تأمین نماید.”

وی از جامعه مدنی خواست تا در نظارت از این پروسه سهم فعال داشته باشد.

آقای غنی علاوه کرد که رهبری و مدیریت افغانستان تحت تغییر نسلی قرار دارد و این نسل اصلاح گر و جوان، تهداب خوب را به نسل های آینده خواهد گذاشت.

رئیس جمهور کشور گفت که حکومت در هر مرحله، قانون اساسی افغانستان را تطبیق می نماید و مشکلاتی که به ویژه در راستای حاکمیت قانون و مبارزه با فساد اداری وجود دارد، حل خواهد شد.

وی با اشاره به اصلاحات در نهادهای عدلی و قضایی و همچنین روند مبارزه با فساد اداری، خاطر نشان ساخت که مرکز عدلی و قضایی از بدو تأسیس تا اکنون، ۳۰۰ قضیه فساد مربوط به مقامات ارشد حکومتی را دنبال نموده و شماری از این مقامات در حبس قرار دارند.

رئیس جمهوری کشور اضافه کرد که “برنامه های سکتور خصوصی برای مبارزه با فساد، مفید بوده است و ما از طرح های آن جهت مبارزه با فساد استقبال می کنیم.”

وی تأکید ورزید که حکومت آدرسی برای دارایی چند نفر فاسد نخواهد شد.

رئیس جمهورغنی از پلان استراتیژی مبارزه با فساد اداری یاد کرده و گفت که این پلان توسط حکومت ساخته شد و در تسریع روند مبارزه با فساد اداری تلاش های همه جانبه صورت خواهد گرفت.

وی تأکید ورزید “موقف حکومت در این زمینه جدی است و ما به شرکای بین المللی و مردم خود اطمینان می دهیم.”

او تصریح نمود که اصلاحات در سکتور امنیتی و دفاعی صورت گرفته و در بخش پولیس اصلاحات ادامه دارد، حکومت دستآوردهای خوبی را در این زمینه رقم زده است.

رئیس جمهور از نقش جامعه مدنی برای شناسایی عوامل فساد نیز قدردانی کرد.

وی موقف افغانستان را در جنگ کنونی برحق خوانده، گفت که تروریزم شکست خواهد خورد و ما در این جنگ پیروز می شویم.

رئیس جمهور افزود که طالبان و گروه های تروریستی برخلاف تمام موازین و معاهدات بین المللی، دست به کشتار مردم زده اند، اما با تحرکات زیاد نتوانستند به پلان های شوم شان دست یابند و در هر مرحله، به مقاومت شدید نیروهای امنیتی و دفاعی ما مواجه شدند.

آقای غنی همچنین از استراتیژی جدید ایالات متحدۀ آمریکا برای افغانستان و آسیای جنوبی یاد کرد و گفت که این استراتیژی می تواند محیط همکاری را در جهت مبارزه با تروریزم، تأمین صلح و ثبات در سطح منطقه و جهان تغییر دهد و امنیت منطقه ای و جهانی را تأمین کند.

رئیس جمهور کشور بر تأمین صلح پایدار تأکید نمود و گفت: “اجماع دراین زمینه شکل گرفته، ما با استفاده از تجربۀ صلح بین الافغانی و موفقیت صلح با حزب اسلامی، در این راستا تلاش می ورزیم.”

وی تأکید کرد: “در مذاکرات خود با پاکستان، دولت به دولت بحث خواهیم کرد.”

محمد اشرف غنی علاوه نمود که افغانستان هیچگاه از تروریزم حمایت نکرده، بلکه تلاش نموده است تا روابط همکاری را برای انکشاف و سرمایه گذاری منطقه ای فراهم سازد.

وی افزود که افغانستان به مرکز تجارت و ترانزیت منطقه مبدل خواهد شد.

رئیس جمهور در پایان سخنانش از کمک و همکاری های جامعه جهانی در بخش های مختلف با افغانستان و نیز حمایت آنها در نشست های بروکسل و وارسا قدردانی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.