• انتشار: 29 آوریل 2017
  • ساعت: 12:45
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 20438
پرینت

سخنان تلویحی رئیس جمهوری به احمد ضیاء مسعود

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری در سالروز پیروزی مجاهدان بر دولت وقت، ایراد سخن کرد و مردم و سران دولت را به اتحاد و همبستگی دعوت کرد.

آقای غنی امروز شنبه ۹ ثور، در ارگ ریاست جمهوری گفت: “هر سخن ناسنجیده، هر موضعگیری احساسی، هر اقدام غیر مسئولانه و هر تصرف متضاد با منافع ملی، به دشمنان ملت ما فرصت می دهد تا ابتکار عمل را در دست گرفته و اهداف شوم خود را پیاده کنند.”

رئیس جمهوری در قسمتی دیگر از سخنان خود گفت که ما در شرایطی آسیب پذیر هستیم و باید متوجه اعمال و رفتار خود باشیم.

او افزود، اگر صفوف درونی ما شکاف بر دارد و وحدت داخلی ما متزلزل شود، اعتماد فی بین ما سستی بپذیرد و زمزمه های ناخوشایند اختلافات قومی، سمتی، زبانی، مذهبی و گروهی گوش جامعه را بیازارد، دشمن از آن سوء استفاده خواهد کرد.

این گفته های رئیس جمهوری در حالی مطرح می شود که چندی پیش، احمد ضیا مسعود، بعد از برکناری از سمت نماینده خاص رئیس جمهوری در امور حکومتداری خوب، هشدار به تشکیل دولت موقت داده بود.

مقابله با سهل انگاری

رئیس جمهوری در این نشست به رویدادهای اخیر اشاره کرد و گفت که با هر گونه کوتاهی و سهل انگاری در وظیفه، خصوصا در عرصه های دفاعی و امنیتی، با جدیت مقابله می کنیم.

او ادامه داد که برخی از اقدامات لازم در این زمینه را در سطح رهبری نهادهای دفاعی و امنیتی شاهد بودید، و برنامه های دیگری نیز در راه است.

آقای غنی به موضوع تروریسم نیز اشاره افزود، در این معرکۀ نفسگیر، با انتخاب های فراوانی روبرو نیستیم، تنها دو انتخاب داریم، یا تسلیم شدن به سرنوشتی که جنایتکاران خون آشام و حامیان آنان می خواهند برای ما و برای مردم این منطقه رقم بزنند، تا بر ویرانه های فرهنگ و مدنیت و بر روی اجساد ملت ها کاخ سیاه شرارت آنان برافراشته گردد، یا مقاومت و ایستادگی برای به زانو در آوردن این گروه های مجرم و ناکام گردانیدن نقشه هایی که حامیان آنان در سر دارند.

آقای غنی در ادامه گفت، ما اطمینان داریم که در این معرکه پیروزی از آنِ ماست، از آن مردمی است که جز زندگی آرام، کشوری آباد، فرهنگی شکوفا، و آینده ای روشن، خواسته ای دیگر ندارند.

رئیس جمهوری همچنین خاطر نشان کرد، ما در پی ویرانی و تباهی کسی نیستیم، سربازان ما بخاطر تجاوز و وحشیگری نمی جنگند، ملت ما آرزوی بربادی دیگران را در سر نمی پروراند، و فرهنگ و مدنیت اسلامی ما خاستگاه افراطیت و تروریسم و وحشیگری نیست. ما هیچ سرزمینی را عمق استراتژیک خود تعریف نکرده ایم، ما با هیچ گروه تروریستی عقد اخوت نبسته ایم، ما راه تجارت با خون و ویرانی را در پیش نگرفته ایم، و ما بغیر از خیر و خوبی برای خود و همسایگان خود و دیگر کشورها، آرزویی نداریم.

اصلاحات در نظام

محمد اشرف غنی همچنین به موضوع اصلاحات در نظام اشاره کرد و افزود که حکومت اراده محکم برای اصلاحات در کشور دارد.

او گفت که حکومت وحدت ملی نیاز بنیادی به اصلاحات دارد؛ فساد پیشگان نباید تبرئه شوند و کسی حق مداخله سیاسی در نهادهای عدلی و قضایی را نداشته باشد.

آقای غنی ادامه داد که ملت و دولت اراده و ظرفیت اوردن اصلاحات در کشور را دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.