• انتشار: 24 دسامبر 2016
  • ساعت: 19:27
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 16675
پرینت

سانچارکی: عطا صلاحیت مذاکره در مورد توافقنامه سیاسی را ندارد

سید آقا فاضل سانچارکی مشاور فرهنگی ریاست اجرایی  در پیوند به مذاکرات عطامحمد نور با رئیس جمهوری گفته که دیدار عطامحمد نور و رئیس جمهوری روی مسایل شخصی صورت می گیرد.

آقای سانچارکی در گفتگویی به رادیو آزادی گفته: مسئول گفتگو درباره تطبیق توافق‌نامه سیاسی با رئیس جمهوری، عبدالله عبدالله است و آقای عطا می تواند در پیوند به مسایل شخصی اش با ریاست جمهوری صحبت کند یا که در مورد مسایل حسابات بانکی‌ و سفر‌های خارجی‌ و یا سرپرستی‌اش صحبت کند.

پیش از این گزارش‌های نشر شده بود که گویا پس از حاصل شدن توافقات در گفتگو با محمد اشرف غنی رئیس جمهوری عطا محمد نور از سرپرستی ولایت بلخ کنار خواهد رفت.

همچنین برخی از گزارش های حاکی از ان بود که عطا محمد نور جایگزین عبدالله عبدالله می شود.

فرهاد عظیمی نماینده مردم بلخ در مجلس نمایندگان اما بر این باور است که عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی در اجرایی کردن وعده هایش ناکام بوده است.

آقای عظیمی نیز به رادیو آزادی گفته است که وعده‌های رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی به مردم و جمعیت اسلامی به جای نرسید.

این عضو مجلس که از افراد نزدیک به عطا محمد نور، رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی است، خاطر نشان کرد که بحث غیر متمرکز شدن نظام و تطبیق توافق‌نامه سیاسی یکی از خواست‌های جمعیت اسلامی است و این موضوع بخشی از گفتگو‌ها میان رئیس جمهوری و عطا محمد نور را تشکیل می‌دهد.

حدود یک هفته است که گزارش های مبنی بر مذاکرات رئیس جمهوری و عطا محمد نور منتشر شده است و گمانه زنی هایی نیز وجود دارد که حزب جمعیت آقای عبدالله را کنار می زند و عطامحمد نور را معرفی می کند.

فرهاد عظیمی همچنین گفته: “رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی ناکام بوده و فشار‌های مردم و تک روی‌های حکومت باعث شد که جمعیت اسلامی بر این مسئله تصمیم بگیرد و شما می‌دانید که در این اواخر وضعیت امنیتی ساحات تحت نفوذ هم فکر‌ها و همسو‌های جمعیت اسلامی به وخامت می‌گراید و همچنان بازی‌های منطقه‌یی باعث شده که جمعیت اسلامی نگرانی احساس کند و قبلاً رئیس اجرایی در این باره در جریان گذاشته شده بود ولی متأسفانه نتیجه ملموسی به دست نیامد و جمعیت این تصمیم را گرفت.”

روز گذشته اما نشستی در کابل برگزار شد و در ان گفته شده مذاکرات نور با غنی تا تصمیم گیری حزب جمعیت اسلامی به تعویق افتاده است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.