• انتشار: 9 سپتامبر 2015
  • ساعت: 14:00
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 2401
پرینت

سالروز کشته شدن مسعود تجلیل شد

چهاردهمین سالروز کشته شدن احمدشاه مسعود، در چهارراهى مسعود/ چهارراهی صحت عامه کابل با گذاشتن اکلیل گل در پاى منار وى، گرامیداشت به عمل آمد.

این مراسم با حضور انجنیر محمد خان معاون اول ریاست اجرایی حکومت، احمدضیاء مسعود نمایندۀ خاص رییس جمهوری در امور اصلاحات و حکومتداری خوب، نورالحق علومی وزیر امور داخله، معصوم ستانکزی سرپرست وزرات دفاع، قانونپوه سید یوسف حلیم رئیس ستره محکمه، عبدالرووف ابراهیمی رییس ولسی جرگه، دگرجنرال قدم شاه شهیم لوی درستیز وزارت دفاع، برخی اعضاى کابینه، شماری از اعضاى شوراى ملى، احمد ولی مسعود رئیس بنیاد مسعود، قوماندانان جهادى، جنرالان و افسران نیروهاى امنیتى و نمایندگان سفارتخانه هاى خارج مقیم کابل برگزار شد.

احمدضیاء مسعود، در حاشیۀ این مراسم به خبرنگاران گفت که احمدشاه مسعود، قهرمانی بود که تا آخرین رمق حیاتش با متجاوزین مبارزه کرد.

موصوف در ادامه افزود: “احمدشاه مسعود قهرمان دو جنگ بزرگ میهنی است؛ یکی جنگ برضد روس­ها و دیگر جنگ برضد پاکستانی­ها می­باشد.”

احمد شاه مسعود، به تاریخ ١٨ سنبله ١٣٨٠ هجرى شمسى، مطابق ٩ سپتمبر ٢٠٠١ میلادى، دو روز قبل از انفجارات مرکز تجارت جهانى نیویارک، توسط دو حمله کننده انتحارى عرب تبار در منطقۀ خواجه بهاوالدین ولایت تخار، به قتل رسید.

انفجار هنگامی صورت گرفت که مسعود، مشغول مصاحبه با این دو خبرنگار عرب بود که یکى از آنها با کمرۀ فلمبردارى که در دوربین آن بمب جابجا شده بود، بر وى حمله نموده و هر سه به قتل رسیدند.

از این روز، هر ساله به نام “آغاز هفتۀ شهید” در سراسر کشور به طور رسمی و غیررسمی از سوی مردم و هوادارانش تجلیل به عمل می آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.