• انتشار: 3 اکتبر 2017
  • ساعت: 16:15
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 24833
پرینت
وزارت صحت:

سالانه بیش از ۱۰۰ هزار تن به دلیل ابتلا به بیماری های قلبی جان می دهند

وزارت صحت عامه گفته است که سالانه بیش از ۱۰۰ هزار تن به دلیل ابتلا به ببیماری های قلبی جان می دهند. آلودگی هوا، غذاهای چرب و کشیدن سیگرت از عمده ترین عوامل افزایش بیماری قبلی عنوان شده است.

 

به نقل از بی بی سی؛ حبیب اروال، رئیس بیماری‌های غیرساری وزارت صحت گفته که بیش از ۱۴ درصد تمام مرگ و میرهای افغانستان به دلیل بیماری قلبی است.

او افزود که این ۱۰۰ هزار کسانی هستند که در مراکز درمانی جان خود را از دست می‌دهند و شمار کسانی که در منازل به دلیل بروز بیماری قلبی جان خود را از دست می‌دهند اما ثبت شفاخانه‌ها نمی‌شوند، هنوز مشخص نیست.

او از افزایش شمار بیماران قلبی در افغانستان ابراز نگران کرد.

وزارت صحت می‌گوید که مراکزی برای درمان بیماران قلبی در افغانستان وجود دارد ولی به دلیل نبود داروهای با کیفیت بیماران مجبور می‌شوند برای درمان به خارج افغانستان سفر کنند.

به گفته این وزارت افغان‌ها سالانه حدود ۳۰۰ میلیون دالر را برای درمان به خارج افغانستان مصرف می‌کنند که ۹۰ درصد آنان، بیماران قلبی هستند.

آقای اورال افزود که کنترول فشار خون می‌تواند باعث کاهش این بیماری درافغانستان شود. به گفته او اکنون وزارت صحت تلاش دارد تا مردم را از مشکلاتی که فشار خون برای آنان ایجاد می‌کند، آگاه سازد.

براساس گزارش‌ها سالانه بیش از ۱۷ میلیون نفر درجهان به دلیل بیماری قلبی جان خود را از دست می‌دهند که ۷۵ درصد این افراد در کشورهای فقیر و یا در حال توسعه زندگی می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.