سیاست

سازمان کنفرانس های اسلامی از صلح افغانستان حمایت می کند

حنیف اتمر وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان در ادامۀ بازدیدش از عربستان سعودی، شام سه‌شنبه با دکتور یوسف بن احمد العثیمین دبیرکل سازمان همکاری اسلامی (OIC) در جده ملاقات و پیرامون مذاکرات جاری صلح گفتگو کرد.

وزیر امور خارجه در آغاز نقش پیشتاز سازمان همکاری اسلامی را در وحدت و همگرایی جهان اسلام ستود و از حمایت این سازمان از روند جاری صلح، به‌ویژه صدور قطعنامه‌های خاص در شکل‌دادن اجماع جهان اسلام جهت حل بحران افغانستان در آخرین نشست وزیران خارجهٔ کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در نیامی پایتخت نایجر، ابراز قدردانی کرد.

آقای اتمر جنگ افغانستان را از دیدگاه دین مبین اسلام نامشروع خوانده یادآورشد: «جنایاتی که امروز در افغانستان صورت می‌گیرند، با معتقدات مسلمانان و تعالیم اسلامی به‌ کُلی ناسازگار اند؛ چنان‌که حمله بر قضات زن، کشتار محصلان پوهنتون کابل و حمله بر شفاخانۀ زایشگاه قطعاً در دین مبین اسلام توجیه‌پذیر نمی‌باشند».

آقای اتمر بیان داشت که اگر مخالفان واقعاً متعهد به صلح باشند، دولت افغانستان در زمینۀ آشتی ملی و موفقیت فرآیند صلح هیچ ممانعتی نمی‌بیند و آماده زمینه‌سازی برای مشارکت سیاسی همه جوانب مطابق به خواست و اراده آزاد مردم افغانستان و معیارهای پذیرفته‌شده جهانی می‌باشد.

وزیر امور خارجه خواهان تداوم کمک‌های سازمان همکاری اسلامی برای موفقیت روند صلح شده افزود که «ما می‌خواهیم سازمان‌ همکاری اسلامی خواست‌های قبلی خود را برای ختم خونریزی و حل سیاسی بحران افغانستان از طریق برگزاری نشست‌های تعقیبی، مشوره‌‌های تخصصی و اعزام گروه‌های خاص جهت رایزنی با تیم‌های مذاکراتی در دوحه، ادامه دهد».

دبیر کل سازمان همکاری اسلامی در پاسخ به اظهارات وزیر امور خارجه کشور گفت که موقف منعطف و سازگار جمهوری اسلامی افغانستان را در قبال صلح، به‌ویژه تأمین آتش‌بس و تعیین زعامت از طریق تمثیل ارادۀ آزاد مردم، می‌ستاید و‌ از آن حمایت می‌کند.

دکتور یوسف بن احمد العثیمین خاطرنشان کرد که کشتار، خشونت و هراس‌افگنی با جوهر اسلام مخالف و ناسازگار است؛ بنابراین، از طریق تبلیغ و پیام رسانی، بایست به مردم تفهیم شود که اسلام دین ترور و خشونت نبوده بل آیین وحدت و همگرایی است. او‌ نقش علمای دین را در این راستا ارزنده خوانده، گفت که علما در جوامع اسلامی نه‌تنها از نگاه دینی بل از منظر سیاسی از جایگاه مهمی برخوردار می‌باشند.

وزیر امور خارجه ضمن اشاره به حکم رئیس جمهور اشرف غنی و تسهیلات درنظر‌گرفته‌شده برای ایجاد دانشگاه بین‌المللی اسلامی افغانستان در ولایت ننگرهار، از سازمان همکاری اسلامی خواست تا افغانستان را در طراحی، دیزاین، تنظیم نصاب درسی و حمایت مالی این دانشگاه یاری رساند. دبیرکُل سازمان همکاری اسلامی ضمن تجدید تعهد آن سازمان برای ایجاد این دانشگاه، موجودیت چنین دانشگاه معیاری را برای روشنگری، تعلیم و تربیه نسل جدید و مبارزه با افراطگرایی با اهمیت خواند. دوطرف توافق نمودند تا از طریق تیم‌های کاری، برای پیشرفت کار این پروژه مشترکاً تلاش نمایند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا