سیاست

سازمان همکاری های اسلامی نقش فعال تری در افغانستان ایفا نماید

حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در گفت و گو با دبیر کل سازمان همکاری های اسلامی خواستار نقش پر رنگ تر این سازمان در افغانستان شد.

آقای عبداللهیان در این تماس تلفنی تاکید کرد داعش در افغانستان فعالیت دارد و جریان های افراطی یک از مهمترینی مشکلات منطقه به شمار می رود.

وزیر امور خارجه ایران با اشاره به حملات اخیر علیه شیعیان در افغانستان «محکومیت این اقدامات غیر انسانی توسط دبیرکل و اعضای سازمان همکاری اسلامی را خواستار شد».

وی هدف داعش از این «اقدامات تروریستی را تفرقه و اختلاف افکنی مذهبی» در افغانستان بیان کرد.

به نقل از ایسنا یوسف العثیمن ، دبیر کل سازمان همکاری های اسلامی نیز در این گفت و گو  بر فراگیر بودن دولت جدید در افغانستان، رعایت حقوق بشر و حقوق زنان و عدم تبدیل افغانستان پناهگاه گروه تروریستی تاکید ورزید.

یوسف العثیمن تاکید کرد در سازمان همکاری اسلامی هیچ تفاوتی میان مذاهب اسلامی وجود ندارد و «همه مردم مسلمان از دید ما واجد حقوق شهروندی یکسان هستند و جایز نیست مسلمانان و نمازگزاران با هر مذهبی هدف حملات تروریستی قرار گیرند».

دبیرکل سازمان همکاری اسلامی حملات اخیر بر مساجد شیعیان در قندهار و قندوز را محکوم کرد.

قابل ذکر است حملات انتحاری در مساجدی در ولایات قندوز و قندهار که مسئولیت آنها را داعش بر عهده گرفت صدها کشته و زخمی بر جای گذاشت.

اگرچه این حملات به طور  گسترده از سوی کشورهای منطقه و جهان به شدت محکوم شد اما نگرانی ها در مورد تشدید حملات داعش در آینده در افغانستان همچنان وجود دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا