• انتشار: 28 اکتبر 2020
  • ساعت: 15:32
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 50149
پرینت

سازمان همکاری های اسلامی از طرف های درگیر خواست خشونت ها در افغانستان را کاهش دهند

یوسف بن احمدالعثیمین، دبیر کل سازمان همکاری‌های اسلامی، گفت کشتار غیرنظامیان نگران‌کننده است و دو طرف باید با کاهش خشونت و برقراری آتش‌بس، برای موفقیت گفت‌وگوهای صلح تلاش کنند.

سازمان همکاری‌های اسلامی، از طرف‌های درگیر در افغانستان، خواست خشونت‌ها را کاهش داده و با برقرای آتش‌بس فوری موافقت کنند.

در اعلامیه‌ای که روز گذشته (سه‌شنبه، ۶ عقرب)، از سوی این سازمان منتشر شده، آمده است برقراری صلح در افغانستان، تنها از راه گفت‌وگو ممکن است.

در اعلامیه، به نقل از یوسف بن احمدالعثیمین، دبیر کل سازمان همکاری‌های اسلامی، آمده است ادامه‌ی خشونت و کشتار غیرنظامیان نگران‌کننده است و دو طرف باید با کاهش خشونت و برقراری آتش‌بس، برای موفقیت گفت‌وگوهای قطر تلاش کنند.

با این حال، صدیق صدیقی، سخن‌گوی ریاست‌جمهوری، در تویتی از اعلامیه‌ی سازمان همکاری‌های اسلامی استقبال کرده است.

گفتنی است چند روز پیش نیز، عالمان دین و مفتی‌های جمهوری بنگلادیش، در نشستی با عنوان «دعوت به سوی صلح در افغانستان» در شهر داکه، پایتخت این کشور، ضمن حمایت از گفت‌وگوهای صلح در قطر، از طرف‌های درگیر در جنگ افغانستان، خواستند تا هر چه زودتر، روی برقراری آتش‌بس فوری و دایمی به توافق برسند.

آن‌ها، از دولت افغانستان و گروه طالبان، خواستند تا برای پایان جنگ و اعتمادسازی میان دو طرف، در راستای کامیابی گفت‌وگوهای جاری صلح، صادقانه تلاش کنند.

این همه در حالی است که با وجود گذشت بیش از یک ماه از آغاز گفت‌وگوهای صلح در قطر، دو طرف تا اکنون روی اصول رفتاری گفت‌وگوها به توافق نرسیده اند. از سویی هم، گروه طالبان هم‌زمان با آغاز گفت‌وگوهای صلح، سطح خشونت‌ها را افزایش داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.