اجتماعی

سازمان همکاری اسلامی برای آزاد سازی دارایی های بلوکه شده افغانستان مذاکره می کند

سازمان همکاری اسلامی برای حل بحران انسانی و اقتصادی جاری برای آزادی دارایی های بلوکه شده افغانستان وارد عمل شده است.

دبیر کل این سازمان گفت پنجاه و هفت عضو سازمان همکاری اسلامی و بانک توسعه اسلامی برای آزادسازی دارایی های بلوکه شده افغانستان قرار است با طرف های بین المللی مذاکره کند.  

حسین ابراهیم طاها افزود بانک توسعه اسلامی در اسرع وقت قرار است یک صندوق امانی راه اندازی نماید.

به نقل از الشرق الاوسط حسین ابراهیم طاها هدف  این صندوق را حمایت از کمک‌های بشردوستانه و توسعه‌ای به افراد آسیب دیده از بحران انسانی در افغانستان عنوان نمود.

باید گفت در دسامبر سال گذشته، سازمان همکاری اسلامی نشست فوق‌العاده شورای وزیران خارجه خود را برای رسیده‌گی به وضعیت افغانستان برگزار کرد.

در این نشست تصمیم گرفته شده بود تا یک صندوق امانی بشردوستانه تحت حمایت بانک توسعه اسلامی ایجاد شود تا از آن به عنوان وسیله‌ای برای انتقال کمک‌های بشردوستانه به افغانستان استفاده شود.

طاها در مورد راه‌اندازی صندوق افغانستان نیز گفت: «ما تلاش‌های دیپلماتیک خود را برای بسیج منابع مالی صندوق آغاز کردیم و با کشورهای کمک‌کننده در این سازمان در ارتباط هستیم تا به محض شروع کار، به حساب صندوق کمک‌های مالی اهدا کنند.»

او  افزود: «ما از دفتر OIC انتظار داریم که نقش ملموسی در کمک به عملیات‌های امدادی بشردوستانه ایفا کند، به ویژه پس از ایجاد صندوق امانی در IDB و شروع واقعی برنامه بشردوستانه ما.»

دبیر کل سازمان همکاری اسلامی تأکید کرد مسدودکردن وجوه افغانستان به افزایش بحران اقتصادی در این کشور می‌انجامد.

طاها تاکید کرد قرار است نماینده ویژه سازمان همکاری اسلامی به زودی به کابل سفر کند.

دبیر کل سازمان همکاری اسلامی همچنین خواستار تشکیل هیأتی از علمای برجسته به رهبری آکادمی بین‌المللی فقه اسلامی و سایر نهادهای مذهبی مربوطه شده است.

این هیأت باید در مورد مسایل حیاتی چون تساهل و اعتدال در اسلام، دسترسی به حق آموزش و حقوق زنان در اسلام صحبت کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا