سیاستِتیتر یک

سازمان های استخباراتی امریکا: شبکه القاعده هنوز در افغانستان بازسازی نشده است

نیویورک تایمز گزارش کرده که سازمان های جاسوسی امریکا در یک ارزیابی استخباراتی به این نتیجه رسیده اند که شبکه القاعده از زمان خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، هنوز نتوانسته خود را بازسازی کند و تنها تعداد اندکی از اعضای قدیمی این شبکه به افغانستان آمده اند.

این روزنامه امروز (یکشنبه ۲۲ اسد) نوشته است که ارزیابی انجام شده نشان می دهد که القاعده توانایی انجام حمله از افغانستان علیه خاک امریکا را ندارد.

این ارزیابی در حالی تهیه شده که ایمن الظواهری حدود دو هفته پیش توسط هواپیمای بدون سرنشین امریکا در منطقه «شیرپور» شهر کابل کشته شد.

برخی متخصصان خارجی ضد تروریسم اما بر این عقیده اند که این ارزیابی بیش از حد خوش بینانه است.

اما ارزیابی استخباراتی انجام شده می گوید که القاعده توانایی حمله از افغانستان علیه امریکا را ندارد، و در عوض این شبکه برای اجرای هر گونه توطئه تروریستی خود علیه منافع غرب، دست کم در حال حاضر، به مجموعه ای از وابستگان خود در خارج از منطقه تکیه خواهد کرد.  

این ارزیابی که خلاصه ای از آن در اختیار نیویورک تایمز قرار گرفت، دیدگاه‌های اجماع سازمان‌های اطلاعاتی ایالات متحده را نشان می‌دهد.

«ادموند فیتون-براون»، یکی از مقامات ارشد سابق ضد تروریسم سازمان ملل، گفت: «ارزیابی بسیار دقیق است، اما همچنین مثبت‌ترین چشم‌انداز درباره تصویر تهدیدی است که هنوز کاملا فعال است.»

اسفندیار میر، کارشناس ارشد موسسه صلح امریکا گفته است: «الظواهری، رهبر القاعده بود؛ بنابراین محافظت از او توسط طالبان در حالی که او راهنمایی‌های فعال‌تری برای این گروه ارایه می‌کرد، به خودی خود بازسازی این شبکه بود.»

پس از سقوط دولت پیشین و روی کار آمدن طالبان، شماری از مقام های ارشد ایالات متحده به عنوان متحد اصلی نظام پیشین افغانستان در یک جلسه پرسش و پاسخ مقابل سنای امریکا حاضر شدند.

این مقام ها اذعان کردند که با روی کار آمدن مجدد طالبان، القاعده طی ۱۲ الی ۳۶ ماه خود را در افغانستان بازسازی خواهد کرد و تهدیدی برای غرب خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا