سیاست

سازمان ملل ۶ میلیون دالر بودجه برای پرداخت معاش به طالبان در نظر گرفته است

سازمان ملل متحد پیشنهاد کرده که این سازمان، خود معاش آن دسته از نیروهای طالبان را که از نهادهای مربوطه این سازمان در افغانستان محافظت می کنند، پرداخت کند.

رویترز به سندی دست یافته که نشان می دهد سازمان ملل متحد به وزارت داخله طالبان پیشنهاد کرده است که معاش آن دسته از نیروهای طالبان را که از نهادهای مربوطه این سازمان در افغانستان محفاظت می کنند، پرداخت کند.

سازمان ملل متحد ۱۰ دفتر منطقه ای با حدود ۳۵۰۰ پرسونل در افغانستان دارد و برای نیروهای محافظتی از این نهادها حدود ۶ میلیون دالر بودجه در نظر گرفته است.

گفته می شود مطابق با قراردادی که سازمان ملل متحد با دولت پیشین داشت، این بودجه قرار است در سال آینده میلادی برای پرداخت معاش ماهیانه در حدود ۲۷۵ دالر الی ۳۱۹ دالر برای هر نفر و مبلغ ۹۰ دالر به عنوان حق غذای ماهانه به نیروهای طالبان صورت بگیرد.  

این پیشنهاد سازمان ملل متحد واکنش هایی را به دنبال داشته که این اقدام ممکن است تحریم های خود سازمان ملل و امریکا را نقض کند.  

شماری زیادی از سران طالبان در لیست تحریم های سازمان ملل متحد قرار دارند.

سراج الدین حقانی سرپرست وزارت داخله طالبان و رئیس شبکه حقانی هم اکنون در لیست سیاه تحریم های سازمان ملل متحد و امریکا قرار دارد و اداره تحقیقات فدرال امریکا (اف بی آی) نیز برای اطلاعاتی که منجر به دستگیری وی گردد، ۱۰ میلیون دالر پاداش تعیین کرده است.  

فرهان حق معاون سخنگوی سازمان ملل به رویترز گفت: «ملل متحد به عنوان کارفرما وظیفه دارد تا در صورت لزوم به دولت های میزبان نهادهای سازمان ملل در مناطق نا امن کمک کند.»

حق افزود: «ماموریت سازمان ملل در افغانستان (یوناما) در حال بررسی بودجه سال آتی خود است اما همچنان با تطابق خود را با کلیه تحریم های سازمان ملل حفظ می کند.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا