سیاستِتیتر یک

سازمان ملل: ۴۱ میلیارد دالر بودجه برای مقابله با بحران انسانی نیاز داریم

به نقل از رویترز؛ «مارتین گریفیتس» معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه و هماهنگ کننده کمک های اضطراری این سازمان امروز پنجشنبه ۱۱ قوس به خبرنگاران گفت که این سازمان در سال آینده میلادی برای کمک به دست کم ۱۸۳ میلیون نفر در سراسر جهان به شمول افغانستان به ۴۱ میلیارد دالر بودجه نیاز دارد، که ۱۷ درصد افزایش را در تقاضای بودجه مورد نیاز این سازمان نسبت به سال قبل نشان می دهد.  

آقای گریفیتس گفت که عامل این افزایش نیاز به بودجه کاملا برای همگان آشنا است، که از جمله می توان به آغاز درگیری ها در مناطق مختلف ، بی ثباتی های سیاسی، سقوط نظام های اقتصادی، بحران تغییر آب و هوا و بحران مقابله با بیماری کرونا اشاره کرد.

وی که به کشورها و اعضای کمک کننده گزارش سالانه این نهاد را ارائه می کرد، گفت: «بدون اقدام موثر و مداوم، سال آینده میلادی سالی فاجعه بار خواهد بود.»

او گفت که از این میان، کشورهای افغانستان، سوریه، یمن، اتیوپی و سودان پنج کشور با بیشترین مقدار نیاز به کمک می باشند.

وی علاوه کرد که در افغانستان با توجه به بحران سیاسی اخیر، بیش از ۲۴ میلیون نفر به حمایت های ضروری اولیه نیاز مبرم دارند.

مارتین گریفیتس همچنین افزود: «ما در نهادهای مختلف سازمان ملل و با حمایت بانک جهانی در حال کار بر روی طرحی هستیم تا بتوانیم نقدینگی را وارد جریان اقتصادی افغانستان کنیم.»

وی گفت: «نبود پول نقد در افغانستان یکی از موانع اصلی برای ارائه خدمات در کشور است. امیدوارم که بتوانیم این طرح را زودتر و قبل از پایان سال میلادی آماده کنیم.»

لازم به ذکر است که در کشور اتیوپی نیز طی یک سال گذشته درگیری های مسلحانه ای میان نیروهای دولتی و نیروهایی موسوم به «تیگ رایان» رخ داده که موجب بیجا شدن هزاران شهروند این کشور گردیده است.

مارتین گریفیتس می گوید که در اتیوپی نیز دست کم ۲۶ میلیون نفر نیاز مبرم به کمک های اساسی مانند غذا و سرپناه دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا