سیاست

سازمان ملل ۱۵ مارچ را روز جهانی مبارزه علیه اسلام هراسی نامگذاری کرد

سازمان ملل متحد به پیشنهاد سازمان همکاری های اسلامی و پاکستان، در قطعنامه ای ۱۵ مارچ را به عنوان روز جهانی مبارزه با «اسلام هراسی» نامگذاری کرد.

این قطعنامه روز گذشته (سه شنبه ۲۴ حوت) توسط «منیراکرم» سفیر دایمی پاکستان در سازمان ملل متحد به نمایندگی از سازمان همکاری های اسلامی پیشنهاد گردید.

 وی هنگام پیشنهاد این قطعنامه گفت: «اسلام هراسی یک واقعیت است؛ و گفتار و رفتارهای حاوی نفرت علیه اسلام، تبعیض و خشونت علیه مسلمانان در بخش هایی از جهان در حال گسترش می باشد.»

سفیر پاکستان علاوه کرد: «رفتارهای تبعیض آمیز، دشمنی و خشونت علیه مسلمانان سبب نقض حقوق انسانی و آزادی دین و اعتقاد آنها می گردد.»

منیر اکرم همچنین سخنان گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور آزادی عقیده و مذهب را نقل قول کرد که گفته بود از زمان حملات یازدهم سپتامبر، ظن و ترس سازمان یافته علیه مسلمانان تبدیل به یک اپیدمی گسترده شده است.

وی هشدار داد که پدیده اسلام هراسی تاکنون به درستی درک نشده و اغلب با احساسات ضد مهاجرتی و ضد پناهجویی تداخل پیدا می کند.  

لازم به ذکر است که پس از حمله مرگبار تروریستی در سال ۲۰۱۹ در دو مسجد در کشور نیوزیلند با انگیزه نفرت علیه مسلمانان، لزوم تلاش برای از بین بردن پدیده اسلام هراسی توسط کشورهای عمدتا مسلمان مطرح گردید.

سازمان همکاری های اسلامی در آن سال بر لزوم مبارزه علیه نفرت و اسلام و مسلمان هراسی تاکید کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا