• انتشار: ۲۲ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۲:۲۶
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 67910
پرینت

سازمان ملل: کودکان بیست روزه برای ازدواج در آینده در افغانستان فروخته می شوند

سازمان ملل با ابراز نگرانی از ازدواج کودکان اعلام کرده است در افغانستان حتی دختران بیست روزه را در ازای دریافت مبالغی برای ازدواج در آینده می فروشند.

سازمان ملل در گزارشی تکان دهنده در مورد وضعیت کودکان به ویژه فروش کودکان برای ازدواج گفته است در یک مورد حتی کودک بیست روزه برای ازدواج  در آینده در افغانستان فروخته شده است.

هنریتا فور؛ مدیر اجرایی نهاد حمایت از کودکان سازمان یا یونیسف، گفته است ازدواج کودکان در افغانستان به شدت در حال افزایش است.

خانم فور در بیانیه‌ای که روز جمعه (۲۱ عقرب) از سوی یونیسف نشر شد افزوده‌است :«ما گزارش‌های موثقی از خانواده‌هایی دریافت کرده‌ایم که در ازای دریافت جهیزیه، دختران ۲۰ روزه را برای ازدواج در آینده پیشنهاد می‌کنند».

وی بیان کرد‌ه‌است حتی قبل از بی‌ثباتی سیاسی، یونیسف ۱۸۳ ازدواج کودکان و ۱۰ مورد فروش آن را در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ تنها در ولایات هرات و بادغیس ثبت کردند. این کودکان بین ۶ ماه تا ۱۷ سال سن داشتند.

یونیسف تخمین زده‌است که ۲۸ درصد از زنان ۱۵ تا ۴۹ ساله افغانستان قبل از سن ۱۸ سالگی ازدواج کرده اند.

به گفته این نهاد، همه‌گیری کووید-۱۹، بحران غذایی و شروع زمستان، وضعیت خانواده‌ها را تشدید کرده‌است. به گفته یونیسف، در سال ۲۰۲۰، تقریباً نیمی از جمعیت افغانستان به قدری فقیر بودند که فاقد نیازهای ضروری مانند تغذیه اولیه یا آب پاک بودند.

مدیر اجرایی نونیسف گفته‌است: «وضعیت بسیار وخیم اقتصادی در افغانستان خانواده های بیشتری را به عمق فقر سوق می‌دهد و آنها را مجبور به انتخاب های ناامیدکننده می کند، مانند سرکار گذاشتن کودکان و ازدواج با دختران در سنین پایین».

او در ادامه افزوده است که از آنجایی که بیشتر دختران نوجوان هنوز اجازه ندارند به مکتب بروند، خطر ازدواج کودکان بیشتر شده است.

به گفته او، «آموزش اغلب بهترین محافظت در برابر مکانیسم‌های مقابله‌ای منفی مانند ازدواج کودکان و کار کودکان است».

خانم فور تصریح کرده است که ازدواج کودکان می‌تواند یک عمر رنج را به همراه داشته باشد. به گفته او، دخترانی که قبل از رسیدن به ۱۸ سالگی ازدواج می‌کنند، بیشتر در معرض خشونت خانگی، تبعیض، سوء استفاده و همچنین در برابر عوارض بارداری و زایمان آسیب‌پذیرتر هستند.

او گفته است که یونیسف همچنین با عالمانی دینی همکاری خواهد کرد تا اطمینان حاصل کند که آنها در «نکاح» (قرارداد ازدواج) دختران جوان مشارکت ندارند.

مدیر اجرایی یونیسف این اقدام را کافی ندانسته و از مقامات طالبان خواسته است که اقدامات مشخصی را برای حمایت و حفاظت از آسیب پذیرترین خانواده‌ها و دختران انجام دهند.

او گفته است: «ما از مقامات بالفعل می‌خواهیم که بازگشایی مکاتب را برای همه دختران در اولویت قرار دهند و به معلمان زن اجازه دهند بدون هیچ تأخیر دیگری به کار خود ادامه دهند».

این مقام سازمان ملل در پایان بیانیه خود گفته است که «آینده یک نسل کامل در خطر است.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.