سیاستِتیتر یک

سازمان ملل: پسر بن لادن با طالبان دیدار کرده است؛ طالبان هنوز با القاعده ارتباط دارد  

براساس گزارش تازه شورای امنیت سازمان ملل، پسر اسامه بن لادن، رهبر القاعده، در ماه اکتبر سال گذشته میلادی با طالبان در افغانستان دیدار کرده است.

گزارش می افزاید گروه های تروریستی اکنون در افغانستان بیش از هر زمان دیگری در تاریخ معاصر از آزادی عمل برخوردار هستند.

گزارش تازه شورای امنیت سازمان ملل متحد نشان می دهد پسر اسامه بن لادن، رهبر گروه تروریستی القاعده، که در خاک پاکستان کشته شد، در ماه اکتبر سال ۲۰۲۱ میلادی به افغانستان سفر و با مقامات طالبان دیدار کرده است.

بر پایه این گزارش، نشانه ای دال بر اینکه طالبان فعالیت گروه های تروریستی خارجی در افغانستان را محدود کرده باشد وجود ندارد. در حقیقت، گروه های تروریستی در هیچ دوره ای از تاریخ معاصر به اندازه امروز از آزادی خود در افغانستان لذت نبرده اند.

بیست و نهمین گزارش «تیم نظارت تحریم ها و حمایت تحلیلی» سازمان ملل که در هفته جاری منتشر شد نشان داد طالبان به تعهدات سپرده خود مبنی بر قطع ارتباط با گروه ها تروریستی عمل نکرده اند.

سازمان ملل برای تقویت تطبیق تحریم ها بر گروه های شبه نظامی نظیر داعش و القاعده در سال دو مرتبه چنین گزارشاتی را منتشر می کند.

گزارش سازمان ملل همچنین به وضعیت امنیتی افغانستان و کشورهای همسایه افغانستان پس از تسلط دوباره طالبان در آگوست سال ۲۰۲۱ میلادی اشاره کرده است.

برپایه گزارش، ارتباط طالبان با القاعده روشن است. برای مثال، امین محمد الحق صعام خان، که مسئول هماهنگی امنیت برای بن لادن بود در اواخر آگوست به خانه خود در افغانستان بازگشته است.

القاعده اما به صورت هدفمند در قبال طالبان سکوت استراتژیک اختیار کرده تا برای به رسمیت شناخته شدن طالبان در سطح بین الملل مشکلی ایجاد نشود. القاعده پس از تبریک اولیه پیروزی طالبان تاکنون اظهار نظر تازه ای نداشته است.

گزارش اخیر سازمان ملل نشان می دهد القاعده در حال حاضر توانایی انجام حملات تروریستی در سطح کلان در خارج را  ندارد.

گزارش می افزاید القاعده در شبه قاره هند توسط اسامه محمود رهبری می شود و بین دو صد تا چهارصد جنگجو از افغانستان، بنگلادش، هند، میانمار و پاکستان دارد. القاعده همراه طالبان علیه امریکا در افغانستان جنگیده است.

داعش شاخه خراسان حدود ۴۰۰۰ جنگجو دارد

گزارش اخیر سازمان ملل پیش بینی می کند قدرت داعش در عراق و داعش شاخه خراسان به دلیل آزادی هزاران زندانی از دو هزار و دو صد جنگجوی اولیه به چهار هزار جنگجو افزایش یافته است.

این گروه مناطق محدودی در شرق افغانستان را کنترل می کند و توانایی انجام حملات تروریستی پیچیده و سطح بالا را دارد.

گزارش می افزاید داعش شاخه خراسان تلاش می کند خود را به عنوان یک گروه مخالف اصلی در افغانستان مطرح کند و برای تهدید کشورهای آسیای مرکزی همسایه افغان و کشورهای آسیای جنوب طرح های منطقه یی دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا