سیاست

سازمان ملل: نماینده افغانستان با تصمیم خود از سخنرانی کنار رفت

استیفان دوجاریک سخنگوی آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد گفت تصمیم هیات نمایندگی افغانستان در سازمان ملل متحد برای اشتراک نکردن تصمیم خودشان بود.

او گفت: “این تصمیم خودشان بود. من نمی توانم چیزی درباره آن بگویم. مسلما مجمع عمومی سالانه سازمان ملل متحد بهترین فرصت برای تمامی کشورها است تا با جهان به طور معنا داری سخن بگویند. امیدوارم تمامی کشورها از این فرصت استفاده کنند.”

غلام محمد اسحاق­زی نماینده دولت اشرف غنی در سازمان ملل قرار بود روز گذشته (دوشنبه ۵ میزان) در آخرین روز از هفتادوششمین مجمع عمومی سالانه سازمان ملل متحد سخنرانی کند، اما او قبل از سخنرانی اعلام کرد که هیات افغانستان اشتراک نمی کند.

این در حالیست که او پیش تر در نامه ای به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد خواسته بود تا در سمتش باقی بماند و از مردم افغانستان نمایندگی کند.

در همین حال، امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجه طالبان نیز در نامه ای به سازمان ملل ضمن معرفی شاهین سهیل یک تن از سخنگویان طالبان به عنوان نماینده خود در سازمان ملل خواهان اشتراک و سخنرانی در این مجمع شده بود.

سازمان ملل متحد اما با درخواست طالبان موافقت نکرد.

یک روز قبل از نوبت سخنرانی برای غلام محمد اسحاق­زی، مطلبی از فیس بوک محمد اشرف غنی رئیس جمهور فراری کشور منتشر شد که در آن او از کشورهای جهان خواسته بود طالبان را به رسمیت بشناسند. او همچنین گفته بود که غلام محمد اسحاق­زی از افغانستان نمایندگی نمی کند.

دقایقی پس از نشر این مطلب، مطلبی دیگر از صفحه توییتر اشرف غنی منتشر شد که در آن از هک شدن صفحه فیس بوک اشرف غنی سخن می گفت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا