اجتماعیبرگزیده هابین المللِتیتر یک

سازمان ملل نسبت به توافقنامه اتحادیه اروپا و ترکیه بر سر مهاجرین هشدار داد

سازمان ملل در بیانیه ای از تمامی طرف های دخیل در این توافقنامه خواست تا تمامی اقدامات لازم و ایمنی پیش از آنکه بازگرداندن مهاجران به ترکیه آغاز شود در نظر گرفته شود.

این بیانیه در حالی از سوی کمیشنری عالی سازمان ملل متحد برای مهاجرین صادر می شود که وضعیت مهاجرین در یونان وخیم گزارش می شود و چند روز دیگر بازگرداندن مهاجرین نیز به ترکیه آغاز می شود.

براساس توافقنامه، ترکیه از روز دوشنبه شروع به بازگرداندن مهاجرین به کشور خود می کند، اما گفته می شود که هیچ کدام از طرفین به طور کامل آمادگی انجام این کار را ندارند، و مقامات احتمالا در تلاش هستند تا دست کم بازگرداندن مهاجرین را به صورت نمادین آغاز کنند تا اقدامی بازدارنده برای ورود بیش تر مهاجران باشد.

در حال حاضر، بیش ار ۵۱ هزار مهاجر در یونان حضور دارند که پشت مرزهای بسته مقدونیه هستند.

ملیسا فلمینگ سخنگوی کمیشنری عالی سازمان ملل متحد برای مهاجرین می گوید “ما از تمامی طرف های دخیل در توافقنامه اتحادیه اروپا و ترکیه می خواهیم تا پیش از آغاز پروسه بازگرداندن مهاجرین به ترکیه، تمامی اقدامات و ایمنی های لازم در نظر گرفته شود، زیرا خلاء هایی در هر دو طرف دیده می شود.”

کمیشنری عالی سازمان ملل متحد برای مهاجرین همچنین می گوید که از هر ۱۰ مهاجر، ۹ تن آنان که با شرایط بسیار سخت و قایق های ضعیف وارد یونان شده اند بیم از آن دارند که پس از بازگردانده شدن به ترکیه، به کشورهایشان یعنی افغانستان، عراق، ایران دیپورت شوند که ممکن است بار دیگر با خشونت و یا خطر جانی مواجه شوند.

از سویی دیگر این در حالیست که وضعیت مهاجرین در جزایر لسبوس، ساموس و بندر پیرائوس و مرز ایدومنی هر روز بدتر می شود.

ملیسا فلمینگ گفت “خطر جانی و روانی در این مناطق از یونان جدی و واقعی است.”

وی همچنین افزود که اتحادیه اروپا باید همانطور که وعده داده بود سیستم ضعیف ثبت درخواست های پناهندگی یونان را تقویت نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا