اجتماعیاقتصادِتیتر یک

سازمان ملل مکانیزم تبدیل دالر به پول افغانی در افغانستان راه اندازی می کند

سازمان ملل متحد در افغانستان قصد دارد بدون آنکه تحت تاثیر تحریم های موجود علیه سران طالبان قرار بگیرد، طی روزهای آینده یک مکانیزم تبدیل دالر به پول افغانی را راه اندازی کند تا بتواند به فعالیت های کمک رسانی اش ادامه دهد.

خبرگزاری رویترز سندی را مشاهده کرده که در آن سازمان ملل متحد ماه گذشته از ایجاد یک مکانیزم تحت نام «تسهیلات تبادله بشردوستانه» سخن زده است که از طریق آن بتواند میلیون ها دالر موجودی حسابش در داخل بانک های افغانستان را به پول افغانی تبدیل کند.

گفتنی است که چند روز پیش «عبدالله الدرداری» رئیس برنامه توسعه سازمان ملل متحد در افغانستان گفت که سازمان ملل در حدود ۱۳۵ میلیون دالر پول در بانک های افغانستان ذخیره دارد، اما از آنجایی که بانک مرکزی تحت حاکمیت طالبان توانایی تبدیل این دالرها به پول افغانی را ندارد، آنها نمی توانند از این پول برای تامین مالی فعالیت های بشردوستانه شان استفاده کنند.

طالبان اما به این سخنان آقای الدرداری واکنش نشان داده و آن را تکذیب کردند.

اکنون ظاهرا سازمان ملل متحد خود به دنبال راهی افتاده تا بتواند این دالرها را تبدیل به پول افغانی کند؛ گرچه این سازمان می گوید که قصدش از راه اندازی این تسهیلات موقتی است و پس از آنکه بانک مرکزی افغانستان توانایی فعالیت مستقلانه خود را پس از دریافت ۹ میلیارد دالر دارایی منجمد شده اش بدست آورد، فعالیت این تسهیلات را خاتمه می دهد.

سازمان ملل می گوید که ساز و کار این تسهیلات این طور است که گروه های امدادرسان در افغانستان می توانند از پول های افغانی شرکت ها و تجارت های شخصی در داخل افغانستان استفاده کنند، و در بدل، سازمان ملل پرداخت های دالری آن شرکت ها و تجارت های شخصی را در خارج از افغانستان پرداخت می کند.  

گفتنی است که طالبان چندی پیش استفاده از ارزهای خارجی را در تمامی معاملات در سطح کشور ممنوع اعلام کردند.

ریاست شاروالی کابل نیز روز گذشته (پنجشنبه ۲۱ دلو) طی اطلاعیه ای هشدار داد در صورت استفاده از هر گونه ارز خارجی در معاملات، برخورد قانونی صورت می گیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا