• انتشار: 9 مارس 2016
  • ساعت: 12:21
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 7907
پرینت

سازمان ملل طالبان را از لیست سیاه بیرون نمی کند

محمود صیقل، نماینده دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد می گوید که این سازمان به هیچ عنوان حاضر نیست که شرایط طالبان را برای ببیرون کردن نامشان از فهرست سیاه بپذیرد.

آقای صیقل، در گفتگویی که با تلویزیون یک انجام داده گفته است: ” طالبان هنوز جنایت می کند و باید افراد دیگر این گروه نیز شامل فهرست سیاه شوند.”

به باور صیقل، هنوز فضای اعتماد میان افغانستان و پاکستان شکل نگرفته و ترس آن وجود دارد که دستآوردهای نیم بند صلح نیز قربانی این وضعیت شود.

آقای صیقل همچنین در قسمتی دیگر از سخنان خود گفته است قطع نامه های سازمان ملل متحد درباره وضع تعزیرات به گروه های هراس افگن و کشورهای حامی آنان، روی ورق باقی مانده و حتی علاقه ضعیف هم برای عملی کردن آن وجود ندارد.

این اظهارات در حالی از سوی نماینده دایمی افغانستان در سازمان ملل مطرح می شود که یکی از پیش شرط های گروه طالبان؛ خروج آنان از فهرست سیاه سازمان ملل متحد است.

قبل از این نیز، شورای عالی صلح نیز گفته بود که پیش شرط های طالبان راه را برای گفت‎گوهای صلح باز نمی‌کند؛ بلکه سبب تداوم بحران در کشور خواهد شد.

از سوی دیگر، طالبان به تازگی اعلام کرده اند که به دلایل مشخصی در گفتگوهای صلح شرکت نخواهند کرد اما حکمت خلیل کرزی معاون سیاسی وزارت خارجه این اقدام طالبان را موضعی تاکتیکی از سوی این گروه می خواند.

گفتنی است که قرار بود مذاکرات با سران گروه های مخالف اول ماه جاری میلادی صورت گیرد اما این نشست به دو هفته بعد به تعویق افتاد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.