امنیت و جرایمِتیتر یک

سازمان ملل: طالبان در کشتار نظامیان و افراد مرتبط با دولت پیشین دست دارند

خانم «ندی الناشف» معاون کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور حقوق بشری روز گذشته (سه شنبه ۲۳ قوس) در نشست شورای حقوق بشری این سازمان در ژنوای سوئیس گفت: «اسناد معتبری وجود دارد که نشان می دهد بین ماه اگست و نوامبر بیش از یک صد تن از نیروهای امنیتی و افراد مرتبط با دولت پیشین در افغانستان در محاکم صحرایی کشته شده اند.»

وی گفت که براساس اسناد و گزارش ها دست کم ۷۲ تن از این کشتارها به طالبان نسبت داده شده است.

خانم الناشف افزود که با وجود عفو عمومی اعلام شده از سوی طالبان، اما همچنان ادامه روند کشتارهای فرا قانونی در افغانستان نگران کننده است.

او همچنین گفت در چندین مورد اجساد این افراد در انظار عمومی آویزان و به نمایش گذاشته شده که باعث ایجاد ترس و وحشت میان دیگر نظامیان و افراد مرتبط با دولت پیشین شده است.

معاون کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور حقوق بشری در حالی سخن از کشتارهای هدفمند و محکمه صحرایی در افغانستان می دهد، که پیش تر امریکا و چند کشور دیگر در اطلاعیه ای مشترک به طالبان هشدار دادند که چنانچه ثابت گردد طالبان در این کشتارها دست دارد، مرتکب نقض قوانین حقوق بشری شده و محکوم می گردد.

عبدالقهار بلخی سخنگوی وزارت خارجه طالبان اما در واکنش به این هشدار گفته بود که امارت اسلامی طالبان به عفو عمومی اعلام شده پایبند است و متخلفین مجازات خواهند شد.

اخیرا آمار قتل های هدفمند در سطح کشور بشدت افزایش یافته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا