• انتشار: ۴ سنبله ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۷:۰۹
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 23799
پرینت

سازمان ملل: حمله بر مسجد امام زمان می تواند “جرایم جنگی محسوب” شود

نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان با نشر اعلامیه ای ضمن محکوم کردند حمله تروریستی بر مسجد امام زمان (خیرخانه کابل) گفته است که این حمله می تواند جرایم جنگی محسوب شود.

توبی لنزر معاون نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان و سرپرست یوناما گفت: “در این اواخر حملات پیهم که شیعیان را در عبادت گاه هایشان هدف قرار می دهد، قابل توجیه نیستند.”

در اعلامیه که یوناما منتشر کرده، به نقل از آقای لنزر نوشته: “حملاتی که علیه تجمعات و عبادتگاه ها انجام می شوند ناقض جدی قانون بین المللی بوده و می توانند جرایم جنگی محسوب شوند.”

یوناما می گوید که قانون بشردوستانه بین المللی حمله عمدی بر غیرنظامیان و دارایی هایشان به شمول عبادتگاه ها را منع قرار داده و طرف های درگیر را موظف ساخته است تا زمینه فعالیت علمای دین را فراهم نمایند.

در اعلامیه نوشته شده که حمله روز گذشته بر مسجد امام زمان در کابل را که باعث کشته شدن حداقل ۲۰ غیرنظامی به شمول ۷ زن و یک طفل و زخمی شدن بیش از ۳۰ تن دیگر گردید را محکوم می نماید. امکان افزایش این آمار ابتدایی وجود دارد.

همچنین گفته شده که زمانی که صدها نمازگزار به شمول شماری از زنان و کودکان در جریان برگزاری نماز جمعه بودند، حداقل دو حمله کننده که یونیفورم پولیس به تن داشتند، مسجد شیعیان را آماج قرار دادند. زمانی که یک حمله کننده کمربند انتحاری خود را بیرون از مسجد انفجار داد، حمله کننده دیگر داخل مسجد شد و بی رحمانه شمار زیادی را کشت و شمار دیگری را زخمی نمود.

گروه تروریستی داعش، شاخه خراسان مسئولیت این حمله را به عهده گرفته و گفته است که دو حمله کننده انتحاری این گروه مسجد شیعیان را در کابل هدف قرار داده است.

بر اساس معلومات یوناما، حمله روز گذشته ششمین حمله در سال جاری است که مساجد شیعیان در افغانستان را هدف قرار داده و مجموعاً باعث کشته شدن حداقل ۶۴ غیرنظامی و زخمی شدن ۱۱۸ تن دیگر گردیده است.

از میان این رویداد ها، چهار حمله در هرات و دو حمله در کابل رخ داده است. دولت اسلامی شاخه خراسان مسئولیت سه حمله از این شش حمله، به شمول حمله روز گذشته را به عهده گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.